Skok na koks. Zaskakująca nominacja na stanowisko prezesa WZK Victoria

31 stycznia 2017 11:22. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Zmiana na stanowisku prezesa Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria. Pełniącego tę funkcję od 2014 roku Andrzeja Warzechę zastąpił 33-letni Michał Bednarek, o którego wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wiemy bardzo niewiele.

O powołaniu Bednarka poinformował w zeszłym tygodniu portal walbrzych24. Pod depeszą do dziś pojawiło się ponad sto komentarzy, w których zarzuca się nowemu prezesowi brak odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i kompetencji wystarczających do kierowania tak specjalistycznym zakładem, jakim są Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze oraz objęcie stanowiska dzięki znajomości z wice wojewodą dolnośląskim Kamilem Zielińskim (PiS).

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami wczoraj (30.01) drogą mailową poprosiliśmy WZK Victoria oraz właściciela koksowni – TF Silesia – o krótkie bio nowego prezesa. Do czasu publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

REKLAMA

Konsternacja związana z powołaniem młodego prezesa zapanowała również w wałbrzyskim Ratuszu. Chociaż magistrat oficjalnie odmówił komentarza wiemy z nieoficjalnych źródeł, że w piątek prezydent Roman Szełemej spotkał się w siedzibie WZK Victoria z dwoma pozostałymi członkami zarządu firmy.

Michał Bednarek kojarzony jest  z pochodzącym z Wałbrzycha wice wojewodą dolnośląskim Krzysztofem Kamilem Zielińskim. Według osób komentujących sprawę to właśnie dzięki jego rekomendacji miał otrzymać tę intratną posadę. My o komentarz do sprawy poprosiliśmy parlamentarzystów PiS – szefową okręgu wałbrzyskiego, Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz posła PiS z okręgu wałbrzyskiego – Michała Dworczyka.

– Pan poseł wolałby nie komentować tej sytuacji – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Grzegorz Macko z biura poselskiego Michała Dworczyka.

Do czasu publikacji tego tekstu z biura poselskiego pani minister nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Sprawy nie wahali się skomentować parlamentarzyści opozycji. Zastępca przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak jest pewien, że takie postępowanie doprowadzić może do upadku zakładu:

– To kolejny przykład zawłaszczania kolejnych funkcji przez tzw. PiSiewiczów, czyli ludzi bez kompetencji i doświadczenia. W miejsce fachowca związanego od lat z koksownictwem PiS nominuje 33-latka, nie przedstawiając jego życiorysu. Tacy ludzie doprowadzą firmę do upadku. A odpowiedzialność za to biorą wałbrzyscy posłowie PiS czyli pani Zalewska i pan Dworczyk – powiedział Dziennikowi Tomasz Siemoniak.

Posady w wałbrzyskich firmach są bardzo łakomym kąskiem dla lokalnych działaczy partyjnych. Przypomnijmy, że prezesem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wałbrzychu został adwokat – Maciej Badora, który bez powodzenia startował z ramienia PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, a przewodniczącym Rady Nadzorczej WSSE – Bogdan Kożuchowicz (PiS), burmistrz Świebodzic i były nauczyciel szkoły rolniczej w Mokrzeszowie, prywatnie dobry znajomy pochodzącej właśnie ze Świebodzic minister Anny Zalewskiej.

Nadużyciem byłoby jednak twierdzenie, że kadrowa karuzela z nagrodami do domena jedynie rządów prawa i sprawiedliwości. Koalicja PO-PSL także wykorzystywała stanowiska w WSSE jako swego rodzaju nagrodę za oddanie i lojalność wobec własnej partii.  W 2011 roku Urszula Solińska-Marek została powołana na prezesa spółki, a stanowisko wiceprezesa otrzymała wtedy Lidia Jarmułowicz. Obie są związane z Polskim Stronnictwem Ludowym, bez doświadczenia w biznesie. Ich powołanie nastąpiło w atmosferze skandalu, po odwołaniu z funkcji dotychczasowego prezesa – Mirosława Grebera. Następnym prezesem została Barbara Kaśnikowska (PSL), a członkiem zarządu  Teodor Stępa, który w poprzednich wyborach parlamentarnych kandydował na senatora z ramienia PSL.

***

WZK Victoria to jeden z największych i zarazem najstarszy  zakład produkcyjny w Wałbrzychu. Obecnie WZK Victoria wchodzi w skład Towarzystwa Finansowego Silesia, które posiada większość udziałów w kapitale zakładowym spółki. Od 2014 roku prezesem był Andrzej Warzecha. W WZK Victoria zatrudnionych jest ok. 500 osób. Zakład posiada 5 specjalistycznych baterii koksowniczych i jest jedynym liczącym się w kraju oraz znaczącym w Europie producentem koksu odlewniczego specjalnego o granulacji +100 mm. Obecnie w Victorii produkuje się rocznie ponad 500 tys. ton koksu, z czego ok. 400 tys. ton koksu odlewniczego specjalnego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 31 stycznia 2017 11:22
`