Skok na koks. Zaskakująca nominacja na stanowisko prezesa WZK Victoria

31 stycznia 2017 11:22. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Zmiana na stanowisku prezesa Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria. Pełniącego tę funkcję od 2014 roku Andrzeja Warzechę zastąpił 33-letni Michał Bednarek, o którego wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wiemy bardzo niewiele.

O powołaniu Bednarka poinformował w zeszłym tygodniu portal walbrzych24. Pod depeszą do dziś pojawiło się ponad sto komentarzy, w których zarzuca się nowemu prezesowi brak odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i kompetencji wystarczających do kierowania tak specjalistycznym zakładem, jakim są Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze oraz objęcie stanowiska dzięki znajomości z wice wojewodą dolnośląskim Kamilem Zielińskim (PiS).

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami wczoraj (30.01) drogą mailową poprosiliśmy WZK Victoria oraz właściciela koksowni – TF Silesia – o krótkie bio nowego prezesa. Do czasu publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Konsternacja związana z powołaniem młodego prezesa zapanowała również w wałbrzyskim Ratuszu. Chociaż magistrat oficjalnie odmówił komentarza wiemy z nieoficjalnych źródeł, że w piątek prezydent Roman Szełemej spotkał się w siedzibie WZK Victoria z dwoma pozostałymi członkami zarządu firmy.

Michał Bednarek kojarzony jest  z pochodzącym z Wałbrzycha wice wojewodą dolnośląskim Krzysztofem Kamilem Zielińskim. Według osób komentujących sprawę to właśnie dzięki jego rekomendacji miał otrzymać tę intratną posadę. My o komentarz do sprawy poprosiliśmy parlamentarzystów PiS – szefową okręgu wałbrzyskiego, Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz posła PiS z okręgu wałbrzyskiego – Michała Dworczyka.

– Pan poseł wolałby nie komentować tej sytuacji – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Grzegorz Macko z biura poselskiego Michała Dworczyka.

Do czasu publikacji tego tekstu z biura poselskiego pani minister nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Sprawy nie wahali się skomentować parlamentarzyści opozycji. Zastępca przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak jest pewien, że takie postępowanie doprowadzić może do upadku zakładu:

– To kolejny przykład zawłaszczania kolejnych funkcji przez tzw. PiSiewiczów, czyli ludzi bez kompetencji i doświadczenia. W miejsce fachowca związanego od lat z koksownictwem PiS nominuje 33-latka, nie przedstawiając jego życiorysu. Tacy ludzie doprowadzą firmę do upadku. A odpowiedzialność za to biorą wałbrzyscy posłowie PiS czyli pani Zalewska i pan Dworczyk – powiedział Dziennikowi Tomasz Siemoniak.

Posady w wałbrzyskich firmach są bardzo łakomym kąskiem dla lokalnych działaczy partyjnych. Przypomnijmy, że prezesem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wałbrzychu został adwokat – Maciej Badora, który bez powodzenia startował z ramienia PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, a przewodniczącym Rady Nadzorczej WSSE – Bogdan Kożuchowicz (PiS), burmistrz Świebodzic i były nauczyciel szkoły rolniczej w Mokrzeszowie, prywatnie dobry znajomy pochodzącej właśnie ze Świebodzic minister Anny Zalewskiej.

Nadużyciem byłoby jednak twierdzenie, że kadrowa karuzela z nagrodami do domena jedynie rządów prawa i sprawiedliwości. Koalicja PO-PSL także wykorzystywała stanowiska w WSSE jako swego rodzaju nagrodę za oddanie i lojalność wobec własnej partii.  W 2011 roku Urszula Solińska-Marek została powołana na prezesa spółki, a stanowisko wiceprezesa otrzymała wtedy Lidia Jarmułowicz. Obie są związane z Polskim Stronnictwem Ludowym, bez doświadczenia w biznesie. Ich powołanie nastąpiło w atmosferze skandalu, po odwołaniu z funkcji dotychczasowego prezesa – Mirosława Grebera. Następnym prezesem została Barbara Kaśnikowska (PSL), a członkiem zarządu  Teodor Stępa, który w poprzednich wyborach parlamentarnych kandydował na senatora z ramienia PSL.

***

WZK Victoria to jeden z największych i zarazem najstarszy  zakład produkcyjny w Wałbrzychu. Obecnie WZK Victoria wchodzi w skład Towarzystwa Finansowego Silesia, które posiada większość udziałów w kapitale zakładowym spółki. Od 2014 roku prezesem był Andrzej Warzecha. W WZK Victoria zatrudnionych jest ok. 500 osób. Zakład posiada 5 specjalistycznych baterii koksowniczych i jest jedynym liczącym się w kraju oraz znaczącym w Europie producentem koksu odlewniczego specjalnego o granulacji +100 mm. Obecnie w Victorii produkuje się rocznie ponad 500 tys. ton koksu, z czego ok. 400 tys. ton koksu odlewniczego specjalnego.

Dodano: 31 stycznia 2017 11:22
.
 • Thoreziak pisze:

  Zalewska i Zieliński nie komentują bo są bezpośrednio odpowiedzialni za tą kompromitację. A Dworczyk woli nie komentować bo musiałby ostro pojechać po kolegach z partii za tą nominację

  • Janek pisze:

   Dlaczego Pan Michał Dworczyk miał by być nie zadowolony, przecież na pewno chce dobrze dla organizacji czyli PIS chyba że się mylę i tylko chce dobrze dla siebie.

  • Zegartyka pisze:

   Pan Michał Dworczyk jak przyjechał w teczce w wyborach do parlamentu tak zniknie jeżeli będzie posłem drugi raz. Pewnie szkoda koksownii bo zawsze to jakiś prestiż. Ale Dworczyk nie jest naszym ziomalem mieszka w Warszewie i przy pierwszym nadarzającej się okazji Wyjedzie i zapomni o Wałbrzychu. Ale naiwniaków nie brakuje.

 • Anty-kod pisze:

  zgadzam się z thoraziakiem wydaje mi się,że Dworczyk nie ma z tą nominacją nic wspólnego,dlatego cisza,a powyższy duet kompromituje się po raz kolejny ale zgodnie z przysłowiem „pluj świni w oczy – to ona coś o ciepłym deszczu…”

 • Rafal pisze:

  Ktos go nominowal i ktoś powinien ponieść konsekwencje. Jeżeli nie zarzadzal nigdy żadna firma to oczywista ustawka. Panie Prezydencie prosimy wziąść sprawy w swoje ręce i odsunąć te Zalewskie i Zielińskie cuda.

 • czujny pisze:

  Mam ambiwalentny stosunek do nowego prezesa ale ta chisteryczna nagonka jest najlepszą dla niego rekomendacją,bo być może się nie zna na prowadzeniu firmy,ale się zna na wsadzaniu za kraty malwersantów, a w koksowni jest wiele znaków zapytania jeżeli chodzi o grube miliony

 • xxx pisze:

  Pan prezydent akurat nie ma tu akurat nic do powiedzenia. Kiedy się nauczycie tego, że Wałbrzych to nie cała Polska. A w Polsce PO przegrało wybory.

 • Piotr pisze:

  Piątek godzina 16 zablokujemy wyjazd Prezesowi z koksowni. Niech wypowie się jaka ma wizję i wiedzę gdzie pracował i czym zarządzal.

  • czujny pisze:

   nowy prezes może uratować koksownię albo też i nie. Przy starym postkomunistycznym zarządzie było pewne, że koksownia padnie. Można by wtedy mówić AWS zniszczył kopalnie PiS zniszczył koksownie

 • Wracam pisze:

  Przecież jego dziadkowie o których często wspominał to starzy komuniści.

 • Protest KOD pisze:

  Zalewskiej zgotujemy Jelenia Górę jak przyjedzie do Świebodzic .

 • czujny pisze:

  chisteryczne szczucie na nowego prezesa tylko go nobilituje ,czemu układ taki osrany ? może ten koleś nie zna się na zarządzaniu, ale zna się na wsadzaniu do pudła . W koksowni dużo się mówi o milionowych przekrętach

  • Bolo pisze:

   Zna się na wsadzaniu do pudła??? A niby gdzie to robił??? Bo co najwyżej jako mechanik-serwisant to do pudła wsadzał narzędzia…

 • Bronek pisze:

  Ryszard Redzinski członek zarządu złoży wypowiedzenie. Z wiadomych źródeł wiadomo ze otrzymał propozycję pracy w Nowej Częstochowa która chce przejąć kontrakty Victorii. Jednego będzie mniej bo mówi w kuluarach ze z dziećmi nie będzie pracował. Dyrektor biura śmieje się również z Prezesa Pisiewicza.

  • czujny pisze:

   stary zarząd sprzedał rynki zbytu Viktorii koksowni Czestochowa i są tam dla nich w nagrodę stołeczki,działania podjęte już dawno a wy frajerzy ich bronicie,tak się przyzwyczailiście do dmuchania przez PO

   • Mariusz pisze:

    Nie bardzo rozumiem, czyżby sam Pan Michał Bednarek, a może Pan Kamil Zieliński udzielają wypowiedzi i podpisują się czujny ?
    Czujni, to obecnie My będziemy .

 • Bronek pisze:

  Mówią w Koksowni że czekają na kolejną osobę do zarządu. Ma to być osoba związana z Prezydentem i Po gdyz w zarzadach wlascieli koksownia Victoria zasiadają jeszcze przedstawiciele Platformy. W Koksowni przebywał w tym tygodniu Pan Ludwiczuk. Po spotkaniu z Prezesem Michałem Bednarkiem i członkami powiedział ze współpraca będzie owocna.
  Roman Ludwiczuk był członkiem rady nadzorczej Victorii do maja ubiegłego roku.

 • Janek pisze:

  Nareszcie zmiana, atak komunistów i platformowców tylko świadczą o tym że dobra. A co ma powiedzieć Dworczyk przecież on nie jest z Wałbrzycha. Dzisiaj reprezentuje niby struktury Wałbrzyskie a jutro być może Gdańskie lub Lubelskie taki Warszawski skoczek cwaniaczek.

 • Janek pisze:

  Mamy z regionu Panią Minister źle, mamy wicewojewodę z Wałbrzycha źle, jest nowy Prezes na Koksowni źle bo przecież nie jest z układu PO. Dworczyk z Warszawy dobry na wszystko jak Bednarski.

  • Kamil pisze:

   No i wszyscy z wyjątkiem Posła Dworczyka nie są zamieszanie w przeróżne przekręty.
   Kamil Zieliński pociągnął kolegę kto będzie następny Juzek z szatni na Dyrektora magazynu przeciez się zna. Pis doprowadzi do zamknięcia wielu zakładów takimi posunięciami. W oczach kontrahentów traci się wiarygodność obsadzakac dzieciakami bez doświadczenia takie stanowiska jak Prezes.

   • czujny pisze:

    i tu się zgadzam prezes musi być wykształcony bądź to w szkole głównej przy komitecie centralnym PZPR bądź w instytucie leninowskim w Moskwie, a Bednarek jest na to za młody

   • Janek pisze:

    Oczywiście potentat ze Stanów Zjednoczonych się pomylił i i chciał się pośliznąć na Bednarku. Przypomnę. Michał Bednarek, nowy prezes wałbrzyskiej koksowni Victoria ma 33 lata i pochodzi ze Szczawna-Zdroju. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, wydziału geoinżynierii, górnictwa i geologii. W latach 2012-2016 był zatrudniony w jednym z największych przedsiębiorstw amerykańskich, które zajmuje się produkcją maszyn budowlanych i górniczych. Odpowiadał za rynek w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.

    • A. pisze:

     To znaczy, że przez 4 lata był przedstawicielem handlowym Cathepillara w Niemczech?

    • Bartek pisze:

     Pracował w Caterpillarze, to prawda. Ale był pracownikiem fizycznym, bo był serwisantem-mechanikiem, którego rzucali w największe zadupia, stąd ta Afryka i Azja. Jeździł i naprawiał maszyny. I taka jest prawda!!!

   • Janek pisze:

    Panie Kamilu czy Pan nie ma czasami na nazwisko S…..ik. Zazdrość to zła cecha.

 • Warzecha pisze:

  Michal Bednarek to osoba bez doświadczenia. Proszę państwa proszę o interwencję do najwyższych struktur partii PiS . Zróbcie to w obronie własnych miejsc pracy. Młoda niedoświadczona kadra wykona katastrofę na skalę regionu. To nie Market. Koksownia jest specjalistycznym zakladem.

  • czujny pisze:

   Koksownia to kura znosząca złote jajka , dzięki dotychczasowym szefom z ogromnym doświadczeniem znalazła się na granicy upadku. P Bednarek nie musi mieć doświadczenia wystarczy ,że nie będzie kradł, a wszystko będzie dobrze

   • Kamil pisze:

    Panie czujny tu potrzeba specjalistę. W Pisie połowę jest uczciwych wiec to są kwalifikacje do obsadzenia na najwyższe stanowiska. To są standardy Białoruskie

    • czujny pisze:

     Nie bardzo rozumiem ,standardy białoruskie to kraść czy też nie. A specjalista to ma być dochodzeniowy z PG ?

     • Mariusz pisze:

      No raczej, oby tylko przekroczył trzydziestkę. Młody Pan Prezes ze swoim doświadczeniem może wszystko z poparciem PIS okręgu Wałbrzyskiego z Prezes na czele.

 • bezpartyjny pisze:

  Dziwne że TV Wałbrzych pisze tylko o „skandalicznych” nominacjach ze strony Pis, a do POprzedniej władzy to wymienia tylko PSL a nie przytacza obiektywnie nominacji PO – Torbus(gwizdał na halówce na podzamczu zawsze pod wpływem), Senyk, Orpel(ratusz), Buzarewicz(Wok =ratusz), komendant wałbrzyskiej policji(dziękuje Romanowi za wszystko, wręcza mu dyplomy) i wielu wielu innych którzy siedzą okopani od kilkunastu już lat w MIEJSKICH spółkach – najlepszy przykład to wodociągi

  • czujny pisze:

   a Ewangeliu z magazyniera na prezesa wodociągów i mamy najdroższą wodę, ale tego lemingi nie widzą

 • wałbrzyszanin pisze:

  Sami Swoi. W jednym z polskich miast dyrektorem PKP coś tam coś tam został starszy rewident wagonów. Oczywiście pisowiec.

 • bartek pisze:

  Świetny wybór !! Osoba młoda , kompetentna i niesamowitym doświadczeniem z branży na zachodzie !!

  • Kamil pisze:

   Usunięto przez redakcję (SPAM z IP 83.7.232.77)

  • Franek pisze:

   Pracował w Caterpillarze, to prawda. Ale był pracownikiem fizycznym, bo był serwisantem-mechanikiem, którego rzucali w największe zadupia, stąd ta Afryka i Azja. Jeździł i naprawiał maszyny. I taka jest prawda!!! Czy dla PIS to wystarczy. Michał Bednarek kompromitacja dla Zielińskiego

 • Bronek pisze:

  Usunięto przez redakcję (SPAM z IP 83.7.232.77)

 • Pisior pisze:

  Usunięto przez redakcję (SPAM z IP 83.7.232.77)

 • Robert pisze:

  Pracował Michał Bednatek Prezes koksowni Walbrzych w Caterpillarze, to prawda całe 4 lata. Ale był pracownikiem fizycznym, bo był serwisantem-mechanikiem, którego rzucali w największe zadupia, stąd ta Afryka i Azja. Jeździł i naprawiał maszyny. I taka jest prawda!!! Zieliński tym powołaniem przysluzyl się Pisowi.

 • Franek pisze:

  Stary układ do złamania. Boją się boją. Dokumenty są juz wylapane. ViVAT PIS VIVAT BEDNAREK.

 • Bodzio pisze:

  Platformersi na nartach. Brak argumentów.
  Młody Wilk jak poczuje krew, to nie odpuści.

 • Franio pisze:

  Porozmawiać to można merytorycznie o nowym Prezesie. Co sobą reprezentuje?

 • Kazo pisze:

  Dlaczego nikt tak się nie rozpisywal jak nas sprzedawali,i okradala nas jastrzebska z polskim koksem .

 • Franio pisze:

  Platforma jak obsadza stanowiska . Spójrz na historię np Senyka w Wodociągach. Piastował juz wzystkie stanowiska wraz z Prezesem zarządu. Żona Ilona Senyk robi sobie foto na Facebooku z poseł Agnieszka Kolacz Leszczynska i co nikt tym się nie interesuje? Senyk posłał dziecko do szkoły fundacji dawna menadżerska w której zasiada poseł Mrzyglocka i dlatego rodzice śmieją się, że ich syn posiada dobre oceny z tego względu. Cała Platforma Walbrzyska w następnym komentarzu podamy następny przykład.

 • Struktury pisze:

  Bedarek czekamy na efekty. Pół miesiąca i nic. Popatrz sobie jak dzialali twoi poprzednicy. Efektywny bądź bo póki co ocena twojej pracy jest na mierny z minusem. 2 -.Katastrofa ! Nie oczekiwaliśmy fajerwerków w pierwszym tygodniu pracy ale Benarek zaczynasz trzeci tydzień i zdanych dzialan.

 • Obiecanki pisze:

  Panie Prezesie Bednarek, czekamy na efekty Pańskiej pracy. Za moment będzie Pracował niespełna miesiąc i co Pan zrobił?
  Czekamy na rozliczenia wszystkich przekrętów, będziemy interweniować do władz Pis aby wymuszali na Panu zmiany i zwolnienia. Nie można zaakceptować obecnego składu zarządu. Kto na to się godzi?

 • Walery pisze:

  http://koduj24.pl/dolny-slask-tez-ma-swoich-misiewiczow/
  Jest juz artykuł w Wyborczej. Dzisiaj była TVN za dwa tygodnie w Czarno na białym będzie reportaż.

 • PAŃSTWO PIS pisze:

  50 tyś złotych pensji miesięcznej Prezesa Michała Bednarka 32 latka bez doświadczenia ze Szczawna- Zdroju, to także Panu Kamilowi Zielińskiemu zapłacę prowizję 25 % z pensji Prezesa koksowni Victorii. CBA już tym się interesuję . Zrobili sobie spółdzielnie przy akceptacji Pani Minister Zalewskiej , prezes okręgu Wałbrzyskiego. TVN Będzie emitować obszerny program w tej sprawie .

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `