Silny wiatr nie odpuszcza. W Karkonoszach trzeci stopień zagrożenia lawinowego!

2 lutego 2023 10:37. Ostrzeżenie lawinowe w Białym Jarze w Karkonoszach. fot. Jacek Zych

W całym regionie wciąż utrzymuje się silny wiatr. W Wałbrzychu czy powiatach wałbrzyskim, kamiennogórski, świdnickim i dzierżoniowskim obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, dotyczące właśnie silnego wiatru. Lokalne podmuchy mogą osiągać prędkość do 80 kilometrów na godzinę. W górach trudne warunki. W Karkonoszach wprowadzono trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Obecne ostrzeżenie obowiązuje do południa, ale wszystko wskazuje na to, że zostanie wydłużone aż do jutra.

REKLAMA

Wiatr jest o tyle niebezpieczny, że bez problemu może łamać osłabione przez okiść lodową w ostatnim czasie drzewa.

Trudne warunki panują także w górach. W Karkonoszach wprowadzono trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W ciągu ostatnich 48 godzin w szczytowych partiach gór spadło około 30-35 centymetrów śniegu. Do tego dochodzi silny wiatr. W sumie w Karkonoszach leży od 60 do 120 centymetrów białego puchu.

Warunki turystyczne na szlakach są bardzo trudne, zaleca się używania raczków, kijków. Do wyjścia w góry należy się dobrze przygotować. W ciągu dnia prognozowane są dalsze opady śniegu przy silnie wiejącym wietrze – informuje w swoim komunikacie Karkonoska Grupa GOPR.

Warto pamiętać, że część szlaków przy takich warunkach jest zamknięta. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.


 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 2 lutego 2023 10:37
`