Siatkówka: Wałbrzych Aqua Zdrój – trzeba od podstaw zbudować drużynę

23 sierpnia 2017 09:34. Fot. archiwalna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Co dalej z wałbrzyskimi siatkarzami – to pytanie nurtuje wielu sympatyków tej dyscypliny sportu. Wiemy już, że po perturbacjach związanych z wycofaniem się Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria z finansowania działalności klubu, udało się utrzymać klub w pierwszej lidze rozgrywek.

Dla siatkarzy i kibiców najważniejsze jest to, że klub przetrwa. Jak tłumaczy Mariusz Gawlik, prezes wałbrzyskiego Aqua Zdroju, pomimo trudności finansowych pozostała ogromna determinacja utrzymania działalności klubu oraz jego uczestnictwa w rozgrywkach pierwszoligowych. O problemach klubu była mowa na sesji Rady Miasta oraz na Komisji Sportu Rady Miasta.

Rada podjęła decyzję, że wzorem innych miast klub przejęty zostanie przez Aqua Zdrój – spółkę miejską, która z definicji realizuje zadania gminy z zakresu kultury fizycznej i sportu oraz promocji poprzez sport. Zdaniem członków Rady takie rozwiązanie zapewni przejrzystość oraz stałą kontrolę wydatkowania środków finansowych przeznaczanych przez Gminę na działalność klubu.

REKLAMA

Nowy klub – Aqua Zdrój Wałbrzych – nie będzie miał lekkiego startu. Walka o utrzymanie klubu w rozgrywkach pierwszoligowych wypełniła czas, jaki inne kluby poświęcały na kompletowanie składu i opracowywanie strategii na nadchodzący sezon. Pierwszy mecz w lidze zaplanowano na 30 września, a w Wałbrzychu pozostało ledwie trzech zawodników ze starego składu. Reszta kadry nie czekając na rozstrzygnięcie sporu Wałbrzych – PZPS podpisała kontrakty z innymi klubami.

Sezon 2017-18 będzie więc dla wałbrzyskiej siatkówki nowym otwarciem. Z wywalczonego dwa lata temu pierwszego miejsca w lidze nie pozostało nic, dziś trzeba walczyć nie tylko o utrzymanie w rozgrywkach, ale przede wszystkim o zbudowanie nowej drużyny. Pomóc w tym ma nowy trener, z którym Aqua Zdrój podejmie współpracę: to Janusz Bukowski, który przez ostatnie lata prowadził Stal Nysę. Mówi Mariusz Gawlik, prezes Aqua Zdrój:

Równolegle z pospiesznymi przygotowaniami sportowymi trwa procedura legislacyjna, mająca usankcjonować działalność nowego klubu Aqua Zdrój. Rada nadzorcza spółki musi podjąć uchwałę o rozszerzenie działalności o prowadzenie klubu sportowego – czego na dziś w statucie spółki nie ma, a uchwałę musi przegłosować Rada Miasta. Dopiero wtedy formalnie można wystąpić do Polskiego Związku Piłki Siatkowej o zatwierdzenie zmian. Ta ścieżka legislacyjna, jak mówi prezes Mariusz Gawlik, jest już przygotowana, a prace nad usankcjonowaniem działalności nowej drużyny trwają.

Jak będzie wyglądała nowa drużyna Aqua Zdrój Wałbrzych i jak poradzi sobie w rozgrywkach sezony 2017-18 – przekonamy się już 30 września.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 sierpnia 2017 09:34
`