Dodano: 30 maja 2023 16:16

Serpentyny do Boguszowa-Gorc do remontu. Umowa na prace przy pierwszym etapie obwodnicy miejscowości podpisana

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziś podpisano umowę na wykonanie pierwszego fragmentu obwodnicy Boguszowa-Gorc. Chodzi o tak zwane „serpentyny” znajdujące się na trasie z Wałbrzycha do Boguszowa-Gorc. Remontem zajmie się Eurovia.

Wartość całego projektu oszacowana jest na 66 mln złotych, z czego ponad 46 będzie stanowić rządowe dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg.

Prace podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmuje rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 367 w miejscowości Boguszów-Gorce na odcinku o długości 800 metrów od ul. Krakowskiej do granicy administracyjnej miasta Wałbrzych, a rozbudowa drogi na całym odcinku odbywać się będzie w istniejącym śladzie. Zakładany w przetargu budżet wynosił blisko 20,6 mln zł. Oferty złożyło pięć firm, z których jako wykonawcę wybrano Eurovia S.A. z ceną 16.8 miliona złotych, a termin realizacji prac budowlanych zaplanowano na 18 miesięcy.

REKLAMA

To historyczny moment dla gminy Boguszów-Gorce. Mieszkańcy oczekują tej inwestycji. Droga wojewódzka biegnie teraz przez centrum miasta, najwyżej położony rynek w Polsce. Jednocześnie to duża szansa dla naszego miasta, bo nowa droga biegnie przez tereny inwestycyjne, co ułatwi w przyszłości dostęp do nich. Jesteśmy gminą pogórniczą, gminą biedną i jest to dla nas ogromna szansa – dodaje Sylwia Dąbrowska, Burmistrz Boguszowa-Gorc.

Drugi etap tej inwestycji jest w toku i aktualnie trwa przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji ZRID dla odcinka obwodnicy o długości 3,7 km (do projektowanego skrzyżowania DW nr 367 z ul. Krakowską). W przetargu uczestniczy 12 firm, a założony w przetargu budżet inwestycyjny to blisko 1,7 mln zł. Obecnie trwa ocena ofert, a termin wykonania zamówienia to 24 miesiące od dnia podpisania umowy.

Cieszę się, że dzięki rządowemu dofinansowaniu możemy przeprowadzić te inwestycje. Obwodnica Boguszowa-Gorc jest szczególnie istotna z punktu widzenia całego południa województwa dlatego, że jest to droga prowadząca z obszaru Karkonoszy z Jeleniej Góry, przez Kamienną Górę prowadzącą dziś przez centrum Boguszowa-Gorc w kierunku Wałbrzycha. Cały tranzyt prowadzi dziś przez tę miejscowość, powodując niebezpieczeństwo w ruchu drogowym dla mieszkańców. Dziękuję zarówno Ministerstwo Infrastruktury, jak i całemu rządowi za tak pokaźne dofinansowanie tej inwestycji, bez którego byśmy sobie prawdopodobnie z nią nie poradzili – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Serpentyny pomiędzy Wałbrzychem a Boguszoweem-Gorcami. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Serpentyny do Boguszowa-Gorc do remontu. Umowa na prace przy pierwszym etapie obwodnicy miejscowości podpisana fot. użyczone

Serpentyny pomiędzy Wałbrzychem a Boguszoweem-Gorcami. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także