Dodano: 21 grudnia 2021 12:17

Sensacja w Głuszycy. Odkryto nieznane dotąd podziemia. Cześć kompleksu RIESE czy pogórnicze wyrobiska?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

W Głuszycy odkryto nieznane dotąd podziemia. Podczas prac geologicznych natrafiono na duże obszary pustych przestrzeni. Po pierwszych badaniach okazało się, że nie jest to szczelina skalna a całkiem spore podziemia.

Odkrycia dokonano podczas prac związanych z projektowaniem mostu, jaki połączyć ma dwa brzegi urwiska wnoszącego się nad byłymi kamieniołomami Kamyki. Podczas prowadzonych odwiertów mających dać odpowiedź na pytanie jak i gdzie ma być zakotwiona konstrukcja wiertnica natrafiła na puste przestrzenie. Kolejne badania pozwoliły ujawnić całkiem rozległe sztolnie.

– Nie wiemy co to jest. Czekamy na archiwalne mapy z Archiwum Państwowego. Jak je tylko dostaniemy wiem, że zostanie sprowadzona dodatkowa aparatura, za pomocą której będą prowadzone te prace badawcze. – powiedział burmistrz Głuszycy Roman Głód.

REKLAMA

To jak duże są tunele i jaki było ich pierwotne przeznaczenie wskaże sposób i miejsce budowy przyszłego mostu. Tymczasem na czas wyjaśnienia zagadki prace zostały wstrzymane. W obawie przed najazdem eksploratorów, których od dzisięcioleci przyciąga do Głuszycy tajemnica Riese władze miasteczka nie ujawniają póki co szczegółów dotyczących znaleziska.

– Nie chciałbym, żeby teraz pojawili się tam badacze z całej Polski, ale rzeczywiście – część jest zasypana, część jest dostępna – będziemy to sprawdzać – podsumowuje zapytany o szczegóły burmistrz Roman Głód.

Kamieniołom kamyki to pozostałość po funkcjonującej tam od lat przedwojennych kopalni melafiru. Prace wydobywcze prowadzone były tam do lat 70-tych XX wieku. Wydobyty urobek trasportowano za pomocą kolejki linowej w dół w pobliże dzisiejszej stacji kolejowej Głuszyca Górna. Tam też znajdowała się kruszalnia, której betonowy szkielet straszy po dziś dzień.

Głuszyca. Na Kamykach pojawi sią kładka! Trwają przygotowania do projektu fot. użyczone

Głuszyckie Kamyki fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Głuszyca. Na Kamykach pojawi sią kładka! Trwają przygotowania do projektu fot. użyczone

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także