Sejmowi prymusi. Wśród nich posłanka z Wałbrzycha

7 stycznia 2025 12:26. Infografika źródło: Radosław Karbowski / X.com

Tematy: 


W serwisie X pokazał się ranking sejmowych prymusów. To parlamentarzyści, ktorzy wzięłi udział w 100% głosowań, jakie miały miejsce w tej kadencji Sejmu. Wśród 10 osób jest posłanka z Wałbrzycha, Sylwia Bielawska.

Na liście przygotowanej przez dziennikarza, Radosława Karbowskiego znajdują się sami posłowie KO. Jak twierdzi autor w pozostałych klubach sejmowych nie ma żadnego prymusa. Z listy dziesięciu nazwisk trzy osoby to debiutanci czyli posłowie, zasiadający w Sejmie po raz pierwszy: Sylwia Bielawska, Krystian Łuczak i Maciej Wróbel.

W tej kadencji Sejmu było 1295. Decydowano w nich nie tylko o kształcie tegorocznego budżetu Państwa, ale i o prawach kobiet, zmianach w systemie edukacji, sądownictwie, ochronie zdrowia i wielu innych sprawach. Najbardziej spektakularnym przykładem tego, jak ważna jest obecność na głosowaniach oraz ile waży głos choćby jednego posła było głosowanie 12 lipca, kiedy przepadła, wypracowana i przedyskutowana ustawa o depenalizacji aborcji, znosząca karę za pomocnictwo w przypadku dokonania zabiegu. Chociaż zadecydowały przede wszystkim głosy posłów Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji, a także większości deputowanych Polskiego Stronnictwa Ludowego to warto dodać, że w głosowaniu nie wzięło udziału trzech posłów KO: Krzysztof Grabczuk, Waldemar Sługocki, a także Roman Giertych.

REKLAMA

Poprosiliśmy poseł Bielawską o komentarz do opublikowanej przez redaktora Karbowskiego listy prymusów sejmowych:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– Obecność posła na głosowaniach to jeden z najważniejszych obowiązków parlamentarzysty. Można powiedzieć, że każde głosowanie jest ważne, nawet te tzw. proceduralne kiedy to niektórzy posłowie składają tzw. wnioski formalne, najczęściej są to absurdalne prośby o przerwę lub odroczenie obrad. Ale szczególnie ważne są te głosowania, które dotyczą ważnych ustaw, gdyż aby ta ustawa przeszła w większości przypadków potrzebne jest  231 głosów (połowa wszystkich obecnych posłów). Bywają takie sytuacje, że z powodu nieobecności posłów, często z powodów zdrowotnych czy np. wizyt w innych państwach w ramach delegacji międzynarodowych, patrzymy na tablicę z wynikami głosowań z wielkim napięciem.

Czasami czuje się po głosowaniu wzruszenie – ja tak miałam kiedy przegłosowaliśmy np. finansowanie programu in vitro czy odrzucenie haniebnej ustawy zawierającej wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej gwarantującej nam prowadzenie działań w ramach polityki antyprzemocowej. Byłam też dumna po głosowaniu nad ustawą zmieniającą definicję gwałtu – zmieniliśmy wówczas anachroniczne prawo, które obowiązywało od 1932 roku! Ale czasami czuje się też złość, rozczarowanie, a nawet pojawiają się łzy z bezsilności. Tak było pamiętnego 12 lipca kiedy wydawało się, że wszystko pójdzie dobrze i pierwsza z ustaw dotyczących pomocnictwa w aborcji przejdzie przez blok głosowań.

Radosław Karbowski to niezależny dziennikarz interesujący się polityką, który pracuje głównie na oficjalnych danych ze stron rządowych i sejmowych. To on nagłośnił sprawę pobierania podwójnego ekwiwalentu za wynajem mieszkania przez małżeństwo posłów Kingę Gajewską i Arkadiusza Myrchę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 stycznia 2025 12:26

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

`