Dodano: 29 października 2020 16:37

Sejmik województwa wspiera Strajk Kobiet. Za także Grzegorz Macko

Tematy: 


Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego uznali dziś, że Wyrok Trybunału Konstytucyjnego narusza tzw. kompromis aborcyjny z 1993 roku, pozbawiając Kobiety dotychczasowych praw i podmiotowości, które to wartości są fundamentem umowy społecznej gwarantowanej konstytucją. Tym samym podjęli uchwałe, w której solidaryzują się z protestującymi kobietami. W uchwale czytamy między innymi:

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego narusza tzw. kompromis aborcyjny z 1993 roku, pozbawiając Kobiety dotychczasowych praw i podmiotowości, które to wartości są fundamentem umowy społecznej gwarantowanej konstytucją.

Wobec powyższego, Sejmik Województwa Dolnośląskiego solidaryzując się z Kobietami, które postanowiły zamanifestować swoje prawo do wyboru i decydowania o własnej przyszłości podejmuje niniejsze stanowisko uznając tym samym, że w demokratycznym państwie każdy z nas jest uprawniony do protestowania w obronie utrwalonych praw i wyznawanych wartości, gdy ma poczucie, że są one zagrożone.

Za przyjęciem uchwały było 22 radnych. Przeciwnych opowiedziało się 6 radnych PiS i jedna radna Nowoczesnej. Od głosu wstrzymało się pięcioro radnych. Za głosowali między innymi wałbrzyscy radni – Grzegorz Macko (PiS) i Mirosław Lubiński (niezrzeszony).

Jednocześnie radni zaapelowali o przeprowadzenie protestów z zachowaniem szacunku do wartości historycznych i kulturowych.

Grzegorz Macko, wicemarszałek Dolnego Śląska. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także

© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015