Dodano: 8 stycznia 2021 19:40

Saneczki na szlakach i selfie nad przepaścią zmorą Karkonoszy. GOPR i KPN apelują

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Ludzi opanowała gorączka zjeżdżania na byle czym w górach – przyznaje Sławomir Czubak, naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR. Zjazd na sankach czy jabłuszkach po stromym szlaku to jednak nie najlepszy pomysł. Dziecko może wypaść z trasy i uderzyć w drzewo, a zimowe sprzęty wyślizgują także szlaki utrudniając wędrówki pieszym turystom. KPN zwraca uwagę natomiast na bezmyślność turystów, którzy podchodzą do górskich urwisk.

Takie saneczki na pierwszym lepszym kamieniu mogą się połamać, wbić w jakąś część ciała, nie mówiąc o tych wszystkich przeszkodach, które są wkoło. Rozpędzenie się na tego typu przyrządach zjazdowych powoduje, że po krótkim czasie jest utrata kontroli i może dojść do nieszczęśliwego wypadku – dodaje Sławomir Czubak.

O rozsądek na szlakach apelują także pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Przypominają o tym, aby zabierać raczki czy kijki i dobrze planować wypady w góry. Pracownicy KPN także zwracają uwagę na problem sanek i jabłuszek na szlakach.

REKLAMA

Myślimy, że to jest plaga tego sezonu. Należy bardzo odpowiedzialnie podchodzić do takiego sposobu wędrowania po górach i unikać tego typu jabłuszek i saneczek. Rozumiemy, że małe dzieci można wciągać na sankach, ale jeżeli już schodzimy z górki to nie zjeżdżamy na tych sankach. Prowadzimy je bezpiecznie – mówi Monika Rusztecka, szefowa udostępniania Karkonoskiego Parku Narodowego.

Pracownicy parku zwracają uwagę na jeszcze jeden problem. Dziś w mediach społecznościowych opublikowali turystów, którzy odpoczywali blisko krawędzi przepaści robią sobie… selfie.

W Karkonoszach ogłoszono dziś drugi stopień zagrożenia lawinowego. Karkonoski Park Narodowy podjął decyzję o zamknięciu części szlaków. Dotyczy to szlaków, które przecinają tory lawin.

W rejonie Karpacza to żółty szlak przez Biały Jar, również Droga Jubileuszowa, czyli szlak niebieski od zakosów do zejścia szlaku czerwonego ze Śnieżki. W Kotle Małego Stawu szlak niebieski, również szlak zielony przez Śnieżne Kotły, tu w rejonie Szklarskiej Poręby oraz od Mokrego Rozdroża szlak żółty, który też prowadzi do Śnieżnych Kotłów – mówi Monika Rusztecka, szefowa udostępniania Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

KPN zamyka letnie szlaki w Karkonoszach fot. użyczone / KPN

KPN zamyka letnie szlaki w Karkonoszach fot. użyczone / KPN

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także