Są pieniądze na ratowanie krzeszowskiego Betlejem

5 września 2018 08:00. Pawilon Krzeszowskie Beltlejem. Fot. użyczona / Fundacja Europejska Perła Baroku

Tematy: 


Diecezja Legnicka otrzymała wynoszącą 175 tysięcy złotych dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  na ratowanie wpisanego na listę zabytków dziedzictwa kulturowego Opactwa Cystersów w Krzeszowie. Pieniądze przeznaczone zostaną na pokrycie kosztów zadania pn. Krzeszów, pawilon opata (pawilon na wodzie): konserwacja i restauracja wielkoformatowych obrazów olejnych J.W. Neunhertza na sklepieniu – etap IV.

Położony 2 km od Krzeszowa, na zboczach Anielskiej Góry, wybudowany w połowie XVIII wieku pawilon stoi po środku stawu z wodami mineralnymi. To jedyna tego typu budowla w Europie. Wnętrze zdobią malowidła wykonane ok. 1731–1733 przez Georga Wilhelma Neunhertza, w głownej mierze opisujące sceny ze Starego Testamentu.

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie, zwane Europejską Perłą Baroku znane jest z nieustannej pracy nad rewaloryzacją krzeszowskich zabytków i ochroną dziedzictwa kulturowego.

REKLAMA

– Aktualnie zakończyliśmy pierwszy etap naprawy dachu Bazyliki Mniejszej. Naprawa prowadzona była w związku z zeszłorocznym orkanem „Grzegorz”, który zerwał prawie 500 m2 pokrycia dachowego. – powiedział rzecznik opactwa Jacek Trybuła – Od początku sierpnia trwają prace nad przywróceniem świetności kolejnej części fresków na sklepieniu kościoła pw. Św. Józefa. Blisko dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy bardzo poważny etap prac w Krzeszówku, 

Pawilon Krzeszowskie Beltlejem. Fot. użyczona / Fundacja Europejska Perła Baroku

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 września 2018 08:00
`