Są pieniądze na dopłaty do wkładów własnych do projektów unijnych – poinformował zarząd województwa dolnośląskiego

11 kwietnia 2023 16:04. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski i wicemarszałek - Grzegorz Macka. Fot. Źródło: UMWD

Zarząd Województwa Dolnośląskiego pomyślnie wynegocjował z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej dodatkowe środki finansowe, które z budżetu państwa będą przeznaczone na uzupełnienie wkładów własnych przy realizacji projektów finansowanych ze wsparciem programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027. Szczególnie istotna jest duża kwota przeznaczona na projekty realizowane w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, czyli w subregionie wałbrzyskim.

– Dzięki skutecznym negocjacjom udało nam się pozyskać ogromne wsparcie finansowe z budżetu państwa dla dolnośląskich samorządów. W wyniku naszych rozmów ponad miliard złotych z budżetu państwa zostanie przeznaczone na uzupełnienie wkładów własnych w projektach realizowanych m.in przez dolnośląskie samorządy. Blisko połowa tej kwoty przeznaczona będzie tylko i wyłącznie dla terenu byłego województwa wałbrzyskiego. To bardzo mocno odciąży budżety gmin naszego regionu, chociażby skrajnie zadłużonego Wałbrzycha, który bez tej pomocy z budżetu państwa mógłby mieć problem z realizacją jakichkolwiek unijnych projektów na swoim terenie w najbliższych latach. – powiedział Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów w Unii Europejskiej, dzięki wsparciu z funduszy unijnych. Nowy budżet unijny dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 to prawie 11 miliardów złotych, a ponad 2,6 miliarda złotych pochodzi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, dedykowanego rozwojowi subregionu wałbrzyskiego.

REKLAMA

Ze względu na status regionu przejściowego, Dolny Śląsk musi zapewnić większe wkłady własne, ponieważ UE dofinansuje projekty tylko w 70% wartości. Dlatego Zarząd Województwa Dolnośląskiego wynegocjował dodatkowe wsparcie z budżetu państwa na realizację projektów. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przyznało środki: 33,2 miliony euro z EFRR, 100,5 milionów euro z EFS+, 88,7 milionów euro z FST.

Dodatkowo, Ministerstwo zapewni 130,8 milionów euro ze środków Funduszu Pracy na projekty współfinansowane z EFS+, realizowane przez powiatowe urzędy pracy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.

W wyniku negocjacji, ponad miliard złotych z budżetu państwa zostanie przeznaczone na uzupełnienie wkładów własnych w projektach realizowanych m.in. przez dolnośląskie samorządy. Blisko połowa tej kwoty zostanie przeznaczona wyłącznie dla byłego województwa wałbrzyskiego. To znacznie odciąży budżety gmin regionu.

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 kwietnia 2023 16:04
`