S5 z Wrocławia do Bolkowa gotowa za 10 lat? Właśnie ogłoszono przetarg na dokumentację

30 grudnia 2020 14:49. fot. ilustracyjne / Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji  budowy S5 z Wrocławia do Bolkowa i przebudowy A4 z Krzyżowej aż do węzła Wrocław Wschód. Budowa ekspresówki, która ułatwiłaby dojazd z Wałbrzycha do stolicy Dolnego Śląska mogła by ruszyć najszybciej za pięć lat.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła dwa przetargi na prace projektowe. Są zadania podzielone w ten sposób, że pierwszy odcinek, nazwijmy go łatwiejszym, będzie realizowany od węzła Krzyżowa do węzła Legnica Południe. Tam jest przewidziana modernizacja autostrady w istniejącym śladzie – mówi Jacek Mozalewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Drugi odcinek, od węzła Legnice Południ w stronę granicy województwa dolnośląskiego modernizacja lub budowa nowego śladu A4 powiązana jest ściśle z przebiegiem nowej drogi ekspresowej S5.

REKLAMA

Od węzła Krzyżowa do węzła Kostomłoty to będzie droga z trzecim pasem i nowa, prawdopodobnie, tak wynika to z prac studialnych, nowa trasa od Kostomłot do Wrocławia Wschód, która będzie miała również trzy pasy plus pas awaryjny – mówi Paweł Hreniak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw Infrastruktury Drogowej na Dolnym Śląsku.

S5 to natomiast nowa droga, która ma prowadzić z Wrocławia przez okolice Świdnice do Bolkowa.

Na oferty GDDKiA czeka kolejno do 10 i 17 lutego. Wówczas dowiemy się jakie jest zainteresowanie biur projektowych przygotowaniem dokumentacji obu inwestycji.

Kompletowanie pełnej dokumentacji i pozyskiwanie odpowiednich pozwoleń może potrwać nawet trzy lata. Kolejne dwa lata mogą zająć wybory wykonawców. Prace drogowe ruszyły by najwcześniej w 2025 roku. Nowa S5 ma mieć około pięćdziesięciu kilometrów.

Optymistyczna wizja roztaczana dziś przez polityków Prawa i Sprawiedliwości mówi o tym, że za dziesięć lat będziemy mieli na Dolnym Śląsku sieć dróg składającą się ze zmodernizowanej A4, zakończoną budowę S3 i S5, oraz zmodernizowaną S8.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 grudnia 2020 14:49
`