REKLAMA
REKLAMA

Dodano: 19 sierpnia 2025 12:08

Rzeki Światła i Głosu. Spotkanie kultur, tradycji i nowoczesnych brzmień. Chór młodych talentów na Dolnym Śląsku

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


REKLAMA

Zapraszamy na spotkanie kultur i brzmień podczas koncertu Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego pod batutą Agnieszki Franków-Żelazny i Mārisa Sirmaisa. W najnowszym projekcie PNChM będą oni przewodnikami po muzycznych krajobrazach Polski i krajów bałtyckich, którzy przed słuchaczami odkryją świat natury, duchowości i emocji. Zabrzmią zarówno utwory uznanych współczesnych artystów, jak i kompozycje oparte na motywach ludowych – zakorzenione głęboko w tradycji, a jednocześnie ukazane w nowoczesnym języku muzycznym. Program zaprezentowany zostanie podczas trzech koncertu w wyjątkowym wnętrzach Dolnego Śląska: w Kościele Pokoju w Świdnicy, w Świątyni Sztuki i Światła: Perła w Żeliszowie oraz w Filharmonii Dolnośląskiej im. Ludomira Różyckiego w Jeleniej Górze.

Koncerty poprowadzą dwie wybitne postaci sceny chóralnej: Agnieszka Franków-Żelazny – ceniona dyrygentka i pedagożka o bogatym doświadczeniu w prowadzeniu chórów o zróżnicowanej specyfice i obsadzie oraz Māris Sirmais – dyrygent gościnny PNChM – znany propagator łotewskiej muzyki chóralnej, który wnosi do projektu unikalną wrażliwość i głębokie zrozumienie kulturowych kodów Północy.

REKLAMA

Nowoczesne centrum kształcenia w Wałbrzychu.
Branżowe Centrum Umiejętności stawia na mechatronikę i technologie przyszłości

bcu-mechatronika.pl

W programie znalazły się między innymi Dwie pieśni: Ej osa osa zimna rosa; Ozleciały się siwe gołębie oraz Biegną wody potoku – kompozycje, w których Tadeusz Baird z wyczuciem i subtelnością łączy melancholijną ekspresję z melodyką polskiej pieśni ludowej. Nunc dimittis Arvo Pärta, utrzymane w duchu jego charakterystycznego stylu tintinnabuli, wprowadzi w stan kontemplacji i ciszy – duchowej równowagi pomiędzy światłem a cieniem. Nastrojowe i pełne poetyckiej wrażliwości są także dzieła łotewskich twórców: Rivers of Light Eriksa Ešenvaldsa oraz dramatyczne, żywiołowe Father Thunder Laury Jēkabsone, łączące echa mitologii z sugestywnym pejzażem dźwiękowym. Zabrzmią także niezwykle barwne, rytmiczne Vindo Rihardsa Sejansa, zainspirowane energią i pulsującą siłą natury, oraz liryczne i wyciszone Atsalums Jēkabsa Jančevskisa, w którym chłód i pustka nocy stają się metaforą duchowej samotności. Nie zabraknie Pūt, vējiņi – w opracowaniu Imanta Ramiņša – pełnej tęsknoty i surowej urody pieśni ludowej ikonicznej dla kultury łotewskiej.

REKLAMA

Program wzbogacą trzy polskie kompozycje młodych twórców: refleksyjne, niemal medytacyjne …dotknięciem chwili… Alicji Rocławskiej-Musiałczyk, inspirowany poezją Szekspira Sonnet VIII Szymona Godziemby-Trytka, a także intymna, kameralna pieśń Chciałbym zaśpiewać ci Marka Raczyńskiego. Koncert zamknie pełna energii i radości życia Singin’ Zuzanny Falkowskiej, która przyniesie rozświetlone, finałowe akordy w postaci chóralnej ukazującej mistrzostwo głosu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To wydarzenie nie tylko zaprezentuje różnorodność współczesnej muzyki chóralnej, ale także ukaże jej siłę jako medium łączącego tradycję z nowoczesnością, duchowość z cielesnością, lokalność z uniwersalnością. Dla słuchaczy będzie to okazja do doświadczenia niecodziennej wędrówki przez emocje i kultury, prowadzonej przez zespół skrupulatnie wybranych młodych śpiewaków z całego kraju.

Agnieszka Franków-Żelazny fot. Michał Mazurkiewicz

Māris Sirmairis fot. Michał Mazurkiewicz

Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. fot. Łukasz Rajchert

Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. fot. Michał Mazurkiewicz

Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. fot. Michał Mazurkiewicz

Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. fot. Łukasz Rajchert

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skończyłeś czytać? Zobacz najważniejsze aktualności z Wałbrzycha:

PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ →

Zobacz także