RPO: Stworzyliśmy służby specjalne z olbrzymimi uprawnieniami bez żadnej nad nimi kontroli

30 marca 2017 14:25. Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich podczas spotkania z młodzieżą. Wałbrzych, 28.03.2017 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


O wolności słowa, świadomości obywatelskiej u młodzieży oraz zmianach, jakie zachodzą w państwie rozmawiał z dziennikarzami i młodzieżą  goszczący w Wałbrzychu Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar. Podczas spotkania poruszano także problemy osób niepełnosprawnych oraz praw osób starszych.

Poczesne miejsce w dyskusji zajął temat przemocy domowej i przemocy wobec osób starszych. Problem, który w ostatnich latach przybierał tak znaczące rozmiary, że na zlecenie biura Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowany został raport bazujący na próbie ogólnopolskiej, dotyczący właśnie przemocy wobec seniorów. Z jego treścią i wynikami mieszkańcy Wałbrzycha będą mogli zapoznać się już podczas nadchodzących senoraliów.

My zapytaliśmy Rzecznika o to, czy obecnie prawa obywatelskie w Polsce nie są zagrożone, czy kolejne uprawnienia inwigilacyjne, przyznawane już nie tylko policji i służbom specjalnym lecz poszczególnym urzędom mogą być dla Polaków zagrożeniem, a przede wszystkim o to, czy nie boi się ograniczenia działalności biura Rzecznika Praw Obywatelskich. W odpowiedzi Adam Bognar powiedział:

REKLAMA

– Przez 27 lat stworzyliśmy służby specjalne, które mają ogromne uprawnienia, a jednocześnie nie stworzyliśmy żadnego systemu kontroli nad nimi. Uważam to za jedną z największych porażek procesu transformacji. 

 

Niezbyt dobrą informacją dla wałbrzyszan jest fakt, że biuro RPO nie planuje się przywrócenia cieszącego się sporym zainteresowaniem mieszkańców biura zgłoszeń spraw kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich. Co prawda Rzecznik nie wykluczył jednoznacznie możliwości ponownego uruchomienia zamkniętej kilka lat temu placówki, uzależnił to jednak od tak wielu czynników, iż wydaje się mało być prawdopodobnym, aby jej przywrócenie mogło stać się faktem.

Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich podczas spotkania z młodzieżą. Wałbrzych, 28.03.2017 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 marca 2017 14:25
`