Rząd zapowiada loterię dla zaszczepionych. Do wygrania… miliony złotych

25 maja 2021 14:22. Otwarcie masowego punktu szczepień drive thru w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pierwszego lipca ma wystartować loteria dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19 – zapowiedział dziś Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W finale do wygrania mają być dwie nagrody po milion złotych i samochody hybrydowe. Do rywalizacji o pieniądze staną także gminy, w których zaszczepi się największa liczba mieszkańców.

Do dziś wykonano ponad 18 milionów szczepień, ponad 13 milionów osób zostało zasczepionych pierwszą dawką. W ciągu tygodnia szczepimy 2 miliony osób w ostatnich tygodniach – przyznał w czasie konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Koordynator Narodowego Programu Szczepień przytoczył dane, z których wynika, że blisko 70 procent Polaków deklaruje chęć zaszczepienia przeciw COVID-19. Dodał jednak, że to wciąż jednak za mało.

REKLAMA

Najwięcej zaszczepionych osób mamy w  grupie 70+. To nawet 75 procent. Najgorzej sytuacja wygląda w rocznikach 18 – 29, gdzie poziom szczepień sięga jedynie 30 procent. Michał Dworczyk zauważył jednak, że szczepienia najmłodszej grupy trwają najkrócej.

Kończy się etap, gdy największym wyzwaniem było pozyskanie szczepionek. W czerwcu zakładamy, że problemów z dostępem do szczepionek nie będzie. Wyzwaniem coraz większym będzie przekonywanie Polaków do tego by się zaszczepić – przyznaje koordynator Narodowego Programu Szczepień.

By zachęcić do szczepień rząd proponuje szereg zmian. Od pierwszego lipca drugą dawką szczepionki będzie można się zaszczepić w dowolnym punkcie na terenie kraju.

Rząd zapowiada także współpracę z samorządowcami w kwestii bezpośredniego kontaktu z seniorami powyżej 70 roku życia w sprawie szczepień. Wojewodowie mają zobowiązywać samorządy do kontaktowania się z wszystkimi mieszkańcami danej gminy w tym wieku. W czasie takiej rozmowy senior ma otrzymać propozycję szczepienia, organizowanego przez zespół wyjazdowy.

Każdy samorząd, każda gmina, otrzyma na takie działania od 10 do 40 tysięcy złotych – zapewniał Michał Dworczyk.

Kolejna propozycja dotyczy… rywalizacji. Pięćset pierwszych gmin, które osiągną procent zaszczepienia na poziomie 75 procent otrzyma sto tysięcy złotych na dowolny cel.

W każdej gminie, która będzie najlepsza w ujęciu dawnego województwa otrzyma aż milion złotych. Dwa miliony złotych otrzyma dodatkowo gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepieni w kraju.

Od połowy czerwca na wszystkich imprezach masowych mają być dostępne także mobilne punkty szczepień.

Dla zaszczepionych będzie loteria

Pierwszego lipca ma ruszyć organizowana przez Totalizator Sportowy loteria dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Co 2000 osoba przystępująca do loterii ma wygrywać 500 złotych. Każdy uczestnik będzie miał czterokrotnie szansę na główne nagrody. Co tydzień mają być losowane dwie nagrody po 50 tysięcy złotych i hulajnogi elektryczne. Co miesiąc dwie nagrody po 100 tysięcy złotych i samochody hybrydowe. W wielkim finale mają być dwie nagrody po milion złotych i samochody hybrydowe.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 maja 2021 14:22
`