Rząd zamyka żłobki i przedszkola. Kolejne obostrzenia w handlu. Co z zakazem przemieszczania się?

25 marca 2021 11:33. Znak stop. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Zamknięte żłobki, przedszkola, salony fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy budowlane i meblowe. Mniejsze limity klientów w sklepach spożywczych. Premier apeluje o pracę zdalną i pozostanie na święta w domach. Nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od soboty do 9 kwietnia.

Rząd ogranicza dalej handel. Sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych będą zamknięte. Zamknięte pozostaną także galerie handlowe, z wyjątkiem między innymi aptek, drogerii czy sklepów spożywczych. W placówkach handlowych do tej pory obowiązywała zasada jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, teraz ma to być jedna osoba na 20 metrów w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych. Te same wytyczne mają dotyczyć kościołów.

Ogłoszone dziś obostrzenia oznaczają także zamknięcie zakładów fryzjerskich, salonów urody i salonów kosmetycznych. Zamknięte na dwa tygodnie zostaną żłobki i przedszkola.

REKLAMA

Adam Niedzielski zaapelował także o przejście na pracę zdalną, tam, gdzie to jest możliwe i spędzenie świąt w gronie najbliższej rodziny. Rząd nie wprowadził na najbliższe dwa tygodnie zakazu przemieszczania się czy innych ograniczeń mobilności.

W tej chwili mamy zajętych ponad siedemdziesiąt pięć procent łóżek dla chorych na COVID-19 i tyle samo zajętych respiratorów. Mateusz Morawiecki przyznał jednak, że zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia i trzeba zrobić wszystko, by uniknąć takiego scenariusza.

Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam za wiele marginesu swobody. Wszystkie, nawet trudne decyzje są na ten moment konieczne, aby opanować tę falę – przyznał premier.

Adam Niedzielski, minister zdrowia nie ma wątpliwości, że trzecia fala pandemii będzie znacznie gorsza od drugiej. Wpływa na to między innymi brytyjska odmiana koronawirusa, która odpowiada już za blisko siedemdziesiąt procent zakażeń. Liczba zachorowań i hospitalizacji wciąż może rosnąć. Takiego trendu minister zdrowia spodziewa się nawet przez najbliższe dwa tygodnie.

Zbliżaj się święta, chcę zaapelować, abyśmy spędzili je w wąskim gronie. Gronie najbliższej rodziny. Walczymy o zdrowie i życie obywateli. O miejsca pracy Polaków. Walczymy o to, aby program szczepień był prowadzony, jak najszybciej – mówił Morawiecki.

Dziś resort zdrowia poinformował o rekordowej liczbie dobowych zakażeń na koronawirusa. Potwierdzonych przypadków w ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin zarejestrowano 34 151 przypadków. Dolny Śląsk znalazł się na piątym miejscu w zestawieniu z 2680 przypadkami. Z powodu COVID-19 zmarło 107 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami – 413 osób.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 marca 2021 11:33
`