Rząd wydał wytyczne. Do ukarania przez policję nie mniej niż 1,7 miliona kierowców i 420 tys. pieszych

30 maja 2015 06:00. © żródło: brd24.pl

1,7 miliona kierowców wystawił rząd policji „do odstrzału”. To założenia przyjętego 6 maja Planu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – dokumentu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego kierowanego przez minister Marię Wasiak.

powiedz-nam-o-tym

Krajowa Rada Bezpieczeństwa ogłosiła zakończenie prac nad programem Realizacyjnym na lata 2015–16. Plan, który zwykłego obywatela może wprawić co najmniej w zdumienie, jeśli nie zszokować. Urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dają policji dokładne wytyczne ilu kierowców i pieszych powinna ukarać. I nie chodzi tu o prewencję. Instrukcja mówi jasno, że ukaranych ma być więcej niż w 2014 roku. Cały dokument pod tym linkiem

Rządowe założenia na lata 2015–16 szokują. Mówią o konieczności:

REKLAMA
  • „ujawnienia” więcej niż 420 tys. wykroczeń popełnionych przez pieszych,
  • „ujawnienia” więcej niż 38 tys. wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych,
  • „ujawnienia” więcej niż 1,7 mln wykroczeń kierujących nieprzestrzegających przepisów dotyczących prędkości

Do tego policjanci mają w tym roku:

  • wylegitymować więcej niż 685 tys. pieszych,
  • wylegitymować więcej niż 6,3 mln kierujących,

Nie trzeba się wczytywać dokładnie w ten dokument, żeby dostrzec, że nie chodzi w nim o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Ministerstwo nie wskazuje w nim ilości koniecznych do poprawy bezpieczeństwa kontroli drogowych, nie klasyfikuje odcinków dróg szczególnie niebezpiecznych na których powinni czuwać policjanci.

Pracownicy ministerstwa podległego minister Wasiak poza wyznaczeniem dolnych granic ilości ukaranych osób nie mogą pochwalić się zbyt wielką ilością zaplanowanych inwestycji mogących poprawić bezpieczeństwo na drogach, poza huraganowym rozrostem sieci fotoradarów i punktów kontroli prędkości. Tych pierwszych ma powstać 400, do tego 29 punktów rejestracji pojazdów przejeżdżających na czerwonym świetle oraz 20 odcinkowych pomiarów prędkości.

Na lata 2015-16 Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaplanowało 3 kampanie społeczne.  O potrzebie zapinania pasów bezpieczeństwa (mimo, że ponad 90% kierowców i pasażerów te pasy już zapina), jedna dotycząca problematyki jazdy po pijanemu oraz jedna związana z bezpieczeństwem uczestników ruchu.   Próżno szukać wśród nich kampanii edukującej kierowców i informującej o ostatnich ważnych zaostrzeniach kar za wykroczenia drogowe. Być może dlatego, że im więcej nieświadomych kierowców, tym łatwiej będzie policji zrealizować mandatowy cel na ten rok.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 maja 2015 06:00
`