Rząd otwiera sklepy w galeriach handlowych. Restauracje, hotele i siłownie wciąż zamknięte

21 listopada 2020 10:26. Infografika. Wałbrzych Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Sytuacja wciąż jest bardzo poważna – mówił w czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował jednocześnie, byśmy tegoroczne święta planowali w gronie tylko najbliższej rodziny, z którą na co dzień mieszkamy. Od przyszłej soboty działalność wznowią zamknięte obecnie sklepy w galeriach handlowych. Rząd nie zdecydował się na uruchomienie restauracji i siłowni. Co ze szkołami?

Po konsultacjach z przedsiębiorcami rząd podjął decyzję by 28 listopada otworzyć zamknięte w tej chwili sklepy w galeriach handlowych.

Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy – mówi Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

W grudniu zaplanowano także dwie niedziele handlowe – 13 i 20 grudnia. Premier przyznał, że prowadzono także rozmowy z innymi branżami. Nie zdecydowano się jednak na otwarcie restauracji, hoteli czy siłowni. O tym, kiedy nastąpi poluzowanie obostrzeń dotyczących tych branż rząd poinformuje przed świętami Bożego Narodzenia.

To oznacza, że hotele, podobnie, jak teraz, mogą przyjmować jedynie osoby podróżujące służbo. Restauracje czy kawiarnie mogą działać na wynos, a siłownie czy baseny mogą być dostępne jedynie dla osób uprawiających sport w ramach rywalizacji sportowej.

Uczniowie pozostaną na zdalnym nauczaniu do 23 grudnia, później rozpocznie się przerwa świąteczna, a po niej mają odbyć ferie zimowe. Te rozpoczną się 4 stycznia i potrwają do 17 stycznia. Premier przyznaje jednak, że będą to ferie bez wyjazdów.

Przedstawiciele rządu apeluja także o powstrzymanie się od świątecznych spotkań w większym, rodzinnym gronie. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia powinniśmy spędzić tylko z tymi bliskimi, z którymi na codzień mieszkamy.

W opinii Mateusza Morawieckiego w drugiej połowie stycznia powinna być już dostępna szczepionka. Do tego czasu reżim sanitarny ma maksymalnie zminimalizować ryzyko zakażenia, a co za tym idzie liczbę zgonów z powodu COVID-19.

To właśnie pod koniec roku i na początku nowego roku rozpocznie się etap stabilizacji, to wówczas możemy wrócić do ponownego rozdzielania stref żółtych i czerwonych, pod warunkiem, że sytuacja wciąż będzie stabilna.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 listopada 2020 10:26
`