Rząd otwiera lasy i parki. Zmiany także w handlu. Tak wygląda harmonogram wychodzenia z obostrzeń

16 kwietnia 2020 19:03. Mateusz Morawiecki Fot. screen Youtube

Tematy: 


Rząd wprowadza zasadę trzech „I”: izolacji, identyfikacji, informatyzacji. Od 20 kwietnia rozpoczyna się stopniowe zdejmowanie obostrzeń. W pierwszej kolejności otwarte zostaną lasy i parki. Rząd łagodzi także przepisy dotyczące handlu. Możliwe przemieszczanie w celach rekreacyjnych. Minister zdrowia apeluje jednak o to, byśmy jak najczęściej stosowali zasadę izolacji.

Rząd wprowadza zasadę trzech „I”. Izolacja, musi być zachowany właściwy dystans powiązany z obowiązkiem noszenia maseczek. Identyfikacja, służby chcą coraz lepiej ustalać kto z kim miał kontakt, co pozwoli na szybsze wyłapywanie potencjalnie chorych. Informatyzacja, to zalecenie pracy zdalnej w maksymalnym wymiarze, jakim jest to możliwe.

Premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, że to były trudne święta w izolacji, ale w tych działaniach jest sens. Podkreślił, że w ten sposób kupujemy sobie czas i sprawiamy, że dużo więcej osób może przeżyć.

REKLAMA

Udało nam się zapanować nad niekontrolowanymi, gwałtownymi przyrostami, takimi jak widzieliśmy w Niemczech czy Francji – mówił Morawiecki.

W pierwszej kolejności otwarte zostają parki i lasy. Wciąż zamknięte pozostają place zabaw. Od poniedziałku możemy się przemieszczać w celach rekreacyjnych z zachowaniem odpowiedniego dystansu i obowiązku zasłaniania twarzy. Od poniedziałku bez osoby dorosłej będą mogły się przemieszczać osoby powyżej 13 roku życia.

W sklepach do 100 metrów będzie możliwość obsługi 4 klientów na jedną kasę, w większych sklepach jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Pracownicy sklepów mają być poddawani kontroli zdrowia, chodzi głównie o mierzenie temperatury. Zasada jednej osoby na 15 metrów kwadratowych ma dotyczyć także kościołów.

W drugim etapie, którego terminu dziś nie podano, mają być otwarte w weekendy sklepu budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Ten etap wiązałby się także z otwarciem bibliotek, muzeów czy galerii sztuki. Data podjęcia tych decyzji zależna jest od dalszego rozwoju epidemii i tempa wzrostu chorych. Chodź, jak przyznał dziś premier, do kolejnych etapów zdejmowania obostrzeń może dochodzić co tydzień.

Trzeci etap to otwarcie stacjonarnej gastronomi, ale z pewnymi ograniczeniami, otwarcie zakładów fryzjerskich czy salonów kosmetycznych. Trzeci etap to także otwarcie sklepów w galeriach handlowych. Zgoda na organizację wydarzeń sportowych do 50 osób bez udziału publiczności czy otwarcie żłobków i przedszkoli. Terminu rozpoczęcia tego etapu także nie podano. Te decyzje również zależne są od tempa rozwoju epidemii.

Najpóźniej mają być otwarte salony masażu, solaria, siłownie, kluby fitness, teatry czy kina.

Jak podkreślił minister zdrowia, likwidowanie obostrzeń nie oznacza, że epidemia się kończy. Z koronawirusem możemy walczyć jeszcze przez rok czy nawet dwa lata, przyznał Łukasz Szumowski. Musimy dostosować się wszyscy do nowej rzeczywistości. Cały czas powinniśmy się maksymalnie izolować – apelował minister zdrowia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 kwietnia 2020 19:03
`