Dodano: 16 czerwca 2020 21:51

Rząd kusi ekspresówkami: S5 i S8. Tak samo kuszono przed wyborami parlamentarnymi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Obietnica budowy nowej drogi S5 z Wrocławia przez Sobótkę, Świdnicę do Wałbrzycha i Bolkowa padła tuż przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Jednocześnie rząd zapowiedział wówczas rozbudowę drogi krajowej numer 8 do standardów drogi ekspresowej. Na przygotowanie projektów przeznaczono dwa miliardy złotych. Koszt budowy obu dróg miał sięgnąć nawet 10 miliardów. Dziś rząd dorzucił 5 miliardów na te inwestycje.

Tak zwany „sudecki y” to marzenie wieli kierowców podróżujących po południu naszego regionu. O rozbudowę drogi krajowej numer 8 do standardów drogi ekspresowej mieszkańcy walczą od lat, budowa drogi ekspresowej łączącej Wałbrzych z Wrocławiem była od lat w sferze marzeń.

Chodzi o budowę blisko 75 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Kłodzka, oraz budowę blisko 50 kilometrowej trasy S5 z Wrocławia przez Sobótkę do Bolkowa. Ta trasa ma być także korzystnym rozwiązaniem dla Świdnicy i Wałbrzycha.

REKLAMA

Dziś premier Mateusz Morawiecki poinformował o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na Program Budowy Dróg Krajowych. Dodatkowe pieniądze pochodzą z obligacji Skarbu Państwa, kredytów zaciąganych w Europejskim Banku Inwestycyjnym oraz z refundacji z budżetu środków europejskich – czytamy na oficjalnych, rządowych stronach.

Sprawę budowy dróg ekspresowych, w tym „sudeckiego y” ponownie wykorzystano w kampanii. Tym razem inwestycje przypisano planowi, którego autorem miał być Andrzej Duda.

Przypomnijmy, w sprawie drogi ekspresowej S8 do końca roku ma zapaść decyzja w sprawie wyboru wariantu jej budowy. Mieszkańcy opowiadają się za wariantem zakładającym budowę tunelu pod Górami Bardzkimi. Obawiają się, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie faworyzowała inny wariant, który zakłada poprowadzenie drogi przez okoliczne miejscowości i wyburzenia.

Zgodnie z zapowiedziami rządzących, trwają także prace nad rozpoczęciem budowy S5. Jak jeszcze kilkanaście dni temu informował w Wałbrzychu Michał Dworczyk, obecnie jest to etap Zespołu Opiniowania Projektów Inwestycyjnych. Rozpatrywane i weryfikowane są trzy warianty budowy drogi. Przetarg w formule projektów i buduj miałby być ogłoszony w 2023 roku.

Fot. użyczona

Fot. użyczona

Konferencja prasowa Michała Dworczyka. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także