Ryś w Górach Sowich. To może być wędrujący ryś Zygmunt, który pokonuje setki kilometrów

23 kwietnia 2021 19:09. Ryś fot. pixabay.com

Tematy: 


Krótki filmik, na którym udało się zarejestrować spacerującego po lesie rysia opublikował jeden z internautów. Film z nadzieję, że zwierzę zostanie tu na dłużej podało dalej Nadleśnictwo Świdnica. Leśnicy przyznają, że nie pamiętają, by w ostatnich latach ktoś spotkał rysia w naszych lasach i przyznają, że może to być Zygmunt, ryś wypuszczony kilkaset kilometrów dalej.

Zdecydowanie nagranie wykonano u nas. Wczoraj byłam dokładnie w tym samym miejscu, tylko nie miałam tyle szczęścia, by nagrać rysia. Wcześniej ten ryś pojawił się na terenie Nadleśnictwa Miękinia. Żartowaliśmy, że fajnie by było, gdyby przyszedł do nas. Udało się. Cieszymy się niezmiernie, że ten ryś jest i mocno trzymamy kciuki, aby został na dłużej – mówi Malwina Sokołowska z Nadleśnictwa Świdnica.

Malwina Sokołowska przyznaje, że w nadleśnictwie pracuje już od ponad dziesięciu lat i jest to pierwszy ryś, którego zaobserwowano na tym terenie.

REKLAMA

Ryś, który spaceruje po Górach Sowich może być Zygmuntem, czyli rysiem, którego w 2020 roku wypuszczono w Jabłonowie w województwie zachodniopomorskim. Zwierzę mogło pokonać kilkaset kilometrów. Jak informuje portal roland-gazeta.pl, samca napotkano w miniony weekend na terenie Nadleśnictwa Lubin, a kilka dni temu w okolicach Kostomłotów.

Widać, że ryś ma nadajnik, więc jego droga migrowania jest monitorowana – mówi Sokołowska.

Ryś to zwierzę wielkości owczarka niemieckiego. W Polsce może żyć około trzystu osobników.  Rysie są objęte ścisłą ochroną i znajdują się w Polskiej czerwonej księdze zwierząt.

Wow !!!
Ryś w naszych górach!!!
Fantastyczna wiadomość. Mamy nadzieję, że zostanie u nas na dłużej.

Opublikowany przez Nadleśnictwo Świdnica, Lasy Państwowe Czwartek, 22 kwietnia 2021

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 kwietnia 2021 19:09
`