Dodano: 18 kwietnia 2024 10:59

Ruszyła budowa wieży na Dzikowcu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Po miesiącach uzgodnień i załatwiania procedur administracyjnych ruszyła budowa wieży widokowej na szczycie Dzikowca. 28 metrowy obiekt ma być gotowy do końca roku. Od początku przyglądamy się temu projektowi.

Prace w terenie już się rozpoczęły. Jak powiedział nam ustępujący starosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski – dziś trwają prace przy doprowadzeniu do wieży zasilania i światłowodu. Przypomnę, że obiekt ma pełnić również funkcję strażnicy przeciwpożarowej i przekaźnika telekomunikacyjnego.

– W tej chwili już mamy ułożone to na odcinku ponad 1,5 km. Kolejne 300 metrów już jest wykopane, więc w najbliższych dniach wykonawca ułoży kable. W tej chwili myślę, że już trwają prace związane ze spawaniem konstrukcji tej wieży, czyli z przygotowaniem elementów do jej montażu.

REKLAMA

Wieża będzie miała platformę widokową posadowioną na 34 metrach. jej iglica sięgnie 38 metrów. Tak jak powiedziałem, ma łączyć funkcje bezpieczeństwa i turystyki Jest budowana na styku trzech gmin – Czarnego Boru, Boguszowa-Groc Mieroszowa.

– Jest to działanie na pobudzenie turystyki w tych trzech gminach. Wieża będzie miała taką konstrukcję, którą ciężko znaleźć gdzie indziej: na dole będzie miała średnicę ponad 12 m, u góry 15 m, więc myślę, że każdy będzie mógł na nią wejść.

Ułatwieniem dla odwiedzających wieżę ma być wyciąg kanapowy działający na stoku Dzikowca. Co ważne – widoki z wieży będzie można oglądać on-line. Pozwolą na to kamery internetowe na jej szczycie, Ustępujący starosta zapewnia, że wieża będzie obiektem niekomercyjnym, wejście na nią będzie bezpłatne.

Koncepcja wieży widokowej na Dzikowcu. Źródło: Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu

Koncepcja wieży widokowej na Dzikowcu. Źródło: Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu

Nowa wieża widokowa na Dzikowcu. Umowa z wykonawcą podpisana fot. archiwalna, Agnieszka Pisarska

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także