Rusza społeczna lodówka w Świebodzicach. Jadłodzielnia powstała na Osiedlu Sudeckim

20 czerwca 2020 09:15. Młodzi dla Świebodzic. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


O godzinie piętnastej zaplanowano inaugurację lodówki społecznej, której inicjatorami są mieszkańcy Świebodzic. Jadłodzielnia miała ruszyć już w marcu, jednak z powodu epidemii trzeba było przesunąć w czasie jej uruchomienie. Społeczna lodówka stanie na Osiedlu Sudeckim w pawilonach handlowych.

Pomysł powstał z inicjatywy mieszkańców, naszej grupy Młodzi dla Świebodzic. Postanowiliśmy zorganizować zrzutkę na tę lodówkę. Po dwóch tygodniach uzbieraliśmy pieniądze i kupiliśmy lodówkę – mówi Jakub Górski z grupy Młodzi dla Świebodzic.

Aktywiści zebrali blisko dwa i pół tysiąca złotych. Za tę kwotę udało się kupić specjalną lodówkę, która stanęła w pawilonach handlowych na Osiedlu Sudeckim 10.

REKLAMA

Inicjatorzy akcji przyznają, że podglądali takie inicjatywy w innych miastach i uznali, że w Świebodzicach pomysł też się sprawdzi.

W Jaworze działa to bardzo dobrze. W Świdnicy widzieliśmy, że był tam akt wandalizmu na lodówce, dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw temu i postanowiliśmy wraz ze spółdzielnią zabezpieczyć lodówkę, która jest zamykana na noc za ogrodzeniem – dodaje Jakub Górski.

Inicjatorzy akcji zapowiadają także, że dostosowują się do epidemii i zamierzają lodówkę systematycznie dezynfekować.

W lodówce można zostawić produkty szczelnie zamknięte, które mają długi termin ważności. Mogą to być także produkty własnej produkcji, ale na kartce powinno być dopisane co to jest, jaki jest skład i kiedy zostało przygotowane.

Takie małe gesty są potrzebne. Zauważmy, że w Świebodzicach Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z roku na rok bije rekordy. Myślę, że Świebodziczanie potrzebują takich drobnych inicjatyw, żeby widzieli, że razem możemy więcej – mówią pomysłodawcy.

Uroczyste uruchomienie lodówki zaplanowano dziś o godzinie piętnastej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 czerwca 2020 09:15
`