Rusza największa impreza rekonstrukcyjno-historyczna w Polsce – Rajd Arado

29 kwietnia 2019 13:30. Andrzej Pawlukiewicz (P) i Maciej Regiewicz (L) podczas brifingu prasowego w podziemiach Arado w Kamiennej Górze. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


100 żołnierzy, 20 tys pocisków, granaty, ciężkie wozy bojowe niemieckie i rosyjskie, armata i samolot z czasów II wojny światowej – to wszystko podczas rozpoczynającego się jutro 6. Rajdu Arado. To największa w Europie Środkowej rekonstrukcja edukacyjno-historyczna.

– Co rok Rajd Arado obywa się według innego scenariusza – powiedział Andrzej Pawlukiewicz, rzecznik prasowy Rajdu. – W tym roku to powrót przez Sudety polskiego I Korpusu Pancernego i związane z tym faktem działania hitlerowskiej partyzantki, Werwolfu,  utrudniającej powrót żołnierzy do ojczyzny. 

W tym roku początek Rajd rozpocznie się w Kowarach i Karpaczu. Następnego dnia przeniesie się do Jeleniej Góry. Punkt kulminacyjny osiągnie w Kamiennej Górze, gdzie nad zalewem odbędzie się wielka inscenizacja historyczna połączona z koncertami i piknikiem historycznym.  Następne pokazy to Lubawka – tam od 9 rano odbywały się będą  prezentacje, a zakończenie rajdu to nocna inscenizacja we wsi Wiśnica koło Strzegomia i sam Strzegom. Podsumowaniem będzie pokaz sprzętu i rekonstruktorów we Wrocławiu,.

REKLAMA

– Większość sprzętu pochodzi z czasów II wojny światowe, strzelamy z prawdziwej, ślepej amunicji. To nie są naboje gazowe. – dodaje Pawlukiewicz – Przez cale widowisko widza prowadzi narracja, która stara się umiejscowić akcję w czasie i przestrzeni. Ważne jest to, że ta impreza jest imprezą historyczną, jej scenariusz oparty jest na faktach.   

To już 6 edycja rajdu, który co rok zmienia swoją formę i miejsca pokazów.

– Przez ten czas obejrzało do kilkadziesiąt tysięcy widzów, wzięło udział kilka tysięcy rekonstruktorów. – mówi Maciej Regiewicz, z podziemnej trasy turystycznej Arado w Kamiennej Górze – Były czołgi, T-34, był niemiecki Tygrys, są samoloty. to jest historia namacalna, żadna książka nie przekaże tego tak jak rekonstrukcja  

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 kwietnia 2019 13:30
`