Rusza budowa wieży na Trójgarbie

26 czerwca 2018 14:04. W Szczawnie-Zdroju odbyło się uroczyste podpisanie umowy na budowę wieży widokowej na Trójgarbie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Będzie najwyższą wieżą w regionie. Podzielona trzema, trójkątnymi platformami widokowymi, symbolizującymi trzy otaczające szczyt gminy, pozwoli na podziwianie panoramy Pogórza Sudeckiego od Karkonoszy po Ślężę. Dziś w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na budowę wieży widokowej na Trójgarbie.

Tym samym zakończył się długi proces wyłaniania wykonawcy inwestycji. Pieniądze na budowę wieży pochodzą w głównej mierze z ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej. Wieża jest częścią projektu “Ekomuzeum wokół Trójgarbu”, realizowanego wspólnie przez Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój. 13 lipca 2017 roku dotację na ten cel, w wysokości 1,37 mln złotych, przekazał gminom prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Na budowę wieży przeznaczono niecały 1 milion złotych. Po ogłoszeniu dwóch przetargów okazało się jednak, że w założonej formie nie da się jej wybudować za mniej niż 1,8 mln złotych, co przekraczało możliwości finansowe gmin-partycypantów. Realizacja inwestycji możliwa będzie dzięki dodatkowej dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. Mówi Iwona Krawczyk – wiece marszałek województwa Dolnośląskiego:

Na przykładzie ogromnego sukcesu oddanej do użytkowania w grudniu 2017 roku wieży na Borowej widać, że tego typu atrakcje przyciągają i ożywiają ruch turystyczny w regionie. Na podobny efekt liczy Mirosław Lech, wójt Strych Bogaczowic, jednej z trzech gmin-partycypantów projektu „Ekomuzeum Pod Trójgarbem”:

REKLAMA

– Ten projekt był jednym z najważniejszych celów w mojej kadencji (wójta – dop. red.) i zrobiliśmy wszystko, żeby doprowadzić go do końca – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Mirosław Lech –  Oczywiście Urząd Marszałkowski nam pomógł niesamowicie. Cały teren Trójgarbu jest piękny, a jeśli dołożymy jeszcze do tego wiaty turystyczne, tablice informacyjne to stanie się taką Mekką turystyczną dla turystów pieszych i rowerowych. 

Jak poinformował przedstawiciel firmy „Tatry” z Myślenic, tej samej, która postawiła wieżę na Borowej, budowa wieży rusza z kopyta. Aby dotrzymać terminu wyznaczonego przez Urząd Marszałkowski (do końca grudnia 2018 roku), już jutro na terenie Trójgarbu pojawią się geodeci, którzy rozpoczną prace przygotowawcze.

Projekt wieży na Trójgarbie. Źródło: UG Stare Bogaczowice

Wieża na Trójgarbie. Wizualizacja Projektu. Źródło UG Stare Bogaczowice

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 czerwca 2018 14:04
`