Rusza 8. Hommage a Kieślowski – Festiwal Filmowy Krzysztofa Kieślowskiego

13 września 2018 08:42. Przed seansem w Kinoteatrze Zdrowie. Sokołowsko. fot. archiwalna. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Po wielu miesiącach niepewności i walk o pozyskanie  funduszy już w ten piątek rozpoczyna się  8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy poświęcony twórczości Krzysztofa Kieślowskiego – Hommage a Kieślowski. Rozpoczyna się nietypowo, bo nie w Sokołowsku lecz w Wałbrzychu. Jak mówi Zuzanna Fogtt, jedna z organizatorek festiwalu, nie mógłby się on odbyć bez pomocy prezydenta Wałbrzycha:
– Fesiwal Hommage a Kieślowski w nowym miejscu. Rozpoczynamy ten festiwal w tym roku przy ogromnym wsparciu prezydenta Romana Szełemeja w Wałbrzychu, w pięknych przestrzeniach Starej Kopalni, gdzie w piątek, od godziny 18 publiczność będzie mogła porozmawiać z gośćmi specjalnymi festiwalu – Krzysztofem Piesiewiczem, Dorotą Bacierelli, z Marią Kieślowską, czy z Piotrem Jaxą, a w następnych dniach z innymi gośćmi – już w Sokołowsku. 
Poza uroczystością otwarcia główne działania i projekcje festiwalowe odbywały się będą w Sokołowsku – niewielkim, urokliwym miasteczku na pograniczu polsko-czeskim, w którym Krzysztof Kieślowski spędził dzieciństwo:

– Przez 3 dni program będzie się rozwijał i prezentował kino polskie i europejskie. W tym roku głównym bohaterem jest wybrany przez kuratorów film Niebieski. W sekcji czeskiej będziemy mogli zobaczyć aż trzy projekcje wybitnego reżysera czeskiego Petra Zelenki, który odwiedzi Sokołowsko i przez 2 dni będziemy mogli porozmawiać z nim i zadać mu pytania na temat jego kinematografii.

Podczas festiwalu nie lada gratką dla miłośników fotografii będzie wystawa niepublikowanych do tej pory fotografii prac jednego z najsłynniejszych polskich fotosistów – Piotra Jaxy

– Co roku publiczność spotyka się w Sokołowsku z prezentacją zasobów archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, które nasza Fundacja, dzięki zaufaniu pani Marii Kieślowskiej, opracowuje. Zdigitalizowane zostały niezwykłe, nigdy nie publikowane, przepiękne fotografie, które ujrzą po raz pierwszy światło dzienne. Autorem tych fotografii jest wybitny fotograf Piotr Jaxa, który współpracował przez wiele lat z Krzysztofem Kieślowskim. Możemy zobaczyć niezwykłe portrety Juliette Binoche czy Zbigniewa Zamachowskiego. W tym roku i w Starej Kopalni w Wałbrzychu 14 września, i w Sokołowsku 15 września, te fotografie zostaną zaprezentowane. W obu tych miejscach spotkać będzie można autora tych fotografii, więc serdecznie zapraszam na tą fotograficzną przygodę – powiedziała kończąc rozmowę z Dziennikiem Zuzanna Fogtt. 

REKLAMA

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 września 2018 08:42
`