Dodano: 16 kwietnia 2025 14:42
Rusza 4. Żonkilowa Kwesta. Wolontariusze znów będą zbierać na rzecz hospicjum
Już po raz czwarty mieszkańcy Wałbrzycha, powiatu wałbrzyskiego, Świebodzic, Lubawki i Kamiennej Góry włączają się w Żonkilową Kwestę. Na ulice wyjdą wolontariusze – dzieci, młodzież i dorośli – by zebrać pieniądze na rzecz chorych dzieci oraz pacjentów hospicjum stacjonarnego i domowego.
– Chodzi o to, by dzielić się z innymi. Zachęcamy młodych i starszych, by włączyli się w pomoc tym, którzy dzisiaj tej pomocy naprawdę potrzebują – mówi Renata Wierzbicka, społeczna prezeska wałbrzyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
Na chwilę obecną w akcję zaangażowanych jest już 901 wolontariuszy. Wciąż jednak można się zgłaszać i dołączyć do kwestujących. Wśród wolontariuszy są przedszkolaki, uczniowie, seniorzy.
W zeszłym roku udało się zebrać ponad 229 tysięcy złotych. Dzięki temu dzieci znajdujące się pod domową opieką mogły korzystać z rehabilitacji przez cały rok. Pomoc trafiła też do pacjentów hospicjum i dzieci w żałobie.
W tym roku środki z Żonkilowej Kwesty również zostaną przeznaczone na rehabilitację dzieci terminalnie i nieuleczalnie chorych, które są pod opieką domową, a także na wsparcie hospicjum domowego i stacjonarnego. Dodatkowo, jeśli uda się zebrać większą kwotę, organizatorzy planują zakup nowego samochodu dla personelu hospicjum domowego.
– Nasze zespoły codziennie dojeżdżają do pacjentów. Potrzebujemy bezpiecznego auta, które poradzi sobie nawet w zalanych terenach czy trudnych warunkach drogowych – tłumaczy Wierzbicka.
Obecnie pod opieką hospicjum stacjonarnego przebywa 21 pacjentów, a w hospicjum domowym – blisko 170. Rehabilitacją objęto 65 dzieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żonkil to symbol nadziei i solidarności. W tej akcji nie chodzi tylko o pieniądze, ale o obecność i wsparcie.
Kwesta potrwa od 23 do 26 kwietnia.

Rusza 4. Żonkilowa Kwesta fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Rusza 4. Żonkilowa Kwesta fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Rusza 4. Żonkilowa Kwesta fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Rusza 4. Żonkilowa Kwesta fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Rusza 4. Żonkilowa Kwesta fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Rusza 4. Żonkilowa Kwesta fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Rusza 4. Żonkilowa Kwesta fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Rusza 4. Żonkilowa Kwesta fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Rusza 4. Żonkilowa Kwesta fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

plakat

Zobacz także
- Po 25 latach pierwszy pociąg dojechał do Karpacza! Zobacz cały przejazd
- Wałbrzych. 60-latek zaatakowany saperką na Podgórzu. W tle konflikt sąsiedzki
- Zderzenie pojazdów między Jedliną-Zdrój a Głuszycą. Ruch wahadłowy
- Wałbrzych. 70-lecie działalności Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych
- Wałbrzych. Cztery mieszkania wspomagane dla osób w kryzysie
- Wałbrzych. Kościół Zbawiciela zaprasza do nowego Muzeum Reformacji. To początek jubileuszu 500 lat
Najczęściej czytane
Mężczyzna podpalił się w Wałbrzychu. Dramatyczne sceny na Białym Kamieniu
Wałbrzych. Osiem obiektów ochrony zbiorowej. Ile osób znajdzie w nich schronienie?
Wałbrzych przegrywa z Wrocławiem bitwę na frekwencję. Zamek Książ za darmo dla mieszkańców dolnośląskiej stolicy
Tragedia na Białym Kamieniu. Pierwsze ustalenia śledczych
Wałbrzych. Kobieta śmiertelnie potrącona przez miejski autobus. Jest akt oskarżenia