Dodano: 7 czerwca 2024 10:54

Rozpoczyna się budowa nowego schroniska dla zwierząt. Ma być nowoczesne… i bardzo drogie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


13 milionów złotych kosztować ma kosztować budowa nowego schroniska dla zwierząt, jakie stanąć ma już za kilkanaście miesięcy przy ulicy Beethovena w Wałbrzychu. W piątek w wałbrzyskim ratuszu podpisano umowę w tej sprawie.

– Realizujemy oczekiwaną przez mieszkańców miasta i regionu inwestycję. Tworzymy miejsce, gdzie lepsza strona naszej ludzkiej osobności będzie miała swój wyraz. Troska o los zwierząt jest miarą humanizmu – powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Projekt budowy schroniska przygotowywany był od kilku lat. Jak powiedział prezydent Wałbrzycha Roman  Szełemej był konsultowany z organizacjami pozarządowymi i z mieszkańcami. Tu duży nacisk położony został na zapewnienie dźwiękoszczelności tego miejsca. Schronisko oddalone ma być o kilkaset metrów od najbliższych zabudowań.

REKLAMA

Schronisko ma być wybudowane w ciągu kolejnych 13 miesięcy. Wykonawca przejmie plac budowy już w przyszłym tygodniu. Budowa ma być realizowana w standardzie energetycznym, pozwalającym na finansowanie jej z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

– Nowe schronisko jest zaprojektowane w ten sposób, żeby zabezpieczyło spokojnie potrzeby gminy i powiatu wałbrzyskiego, a jeśli zajdzie potrzeba to i ciutkę dalej. Zasadnicza zmiana będzie taka, że nie będzie już boksów dla psów i kotów. Wszystkie zwierzęta będą przebywały w pomieszczeniach wewnętrznych, a zwierzęta będą mogły wyjść na takie niewielkie wybiegi. Będą też dwa duże wybiegi w centrum schroniska. Będzie też duża sala multimedialno-konferencyjna. Odchodzimy całkowicie od bud drewnianych – to kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wałbrzychu Michał Niewiadomski

Dziś wałbrzyskie schronisko dla zwierząt ma swoją siedzibę na Podgórzu. Schronienie w nim ma około setka zwierzaków: psów, kotów ale czasem i innych, egzotycznych zwierząt. Obiekt nie spełnia już jednak ani potrzeb, ani w większości wymogów dotyczących tego typu miejsc.

Nowe schronisko ma być częścią dużej rewitalizacji części miasta skupionej wokół ulicy Beethovena, będącego jeszcze kilkadziesiąt lat temu dużym kompleksem przemysłowym. Kolejnym obiektem jaki ma być tam wybudowany ma być baza transportowa MUK, który przejął wszystkie niemal funkcje obsługi miasta.

Fot. DAI. / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI. / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI. / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI. / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI. / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI. / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także