Rozpoczęto wyburzanie pozostałości Sileny

14 listopada 2018 15:16. wyburzanie ruin byłego zakładu Silena w Świebodzicach. fot. użyczona / UM Świebodzice

Tematy: 


Firma MW Invest, nowy nabywca terenów po dawnych zakładach lniarskich Silena w Świebodzicach, rozpoczął prace porządkowe. Ciężki sprzęt przystąpił do wyburzania resztek zabudowań przemysłowych, a w planach inwestora jest wybudowanie na terenie dawnej fabryki nowoczesnego osiedla budynków wielorodzinnych w stylu loft – nawiązującego do przemysłowej historii tego obszaru.

W pierwszym etapie firma musi wywieźć ogromne ilości gruzu, znajdujące się na terenie dawnej Sileny.

Nowy właściciel terenów po dawnych zakładach lniarskich Silena będzie realizował osiedle mieszkaniowe wraz z niedużym obiektem handlowym. Firma przedstawiła władzom miasta wizualizację terenu. Całość będzie nawiązywać do przemysłowych tradycji miejsca.

REKLAMA

Sprzedaż Sileny nastąpiła pod koniec września. Nowy właściciel zapłacił za 1,8 ha terenu 1,1 mln zł.

– Negocjacje trwały długo, ale jest pozytywny finał – komentuje ustępujący burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Jest wreszcie realna perspektywa, że z serca miasta zniknie szpecąca ruina, która także stanowiła niebezpieczeństwo, i teren zostanie dobrze zagospodarowany. Mamy przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu i inwestor musi się go trzymać. W planie jest zabudowa mieszkaniowa i usługi, zatem to otwarta droga do budowy przede wszystkim mieszkań, ale także np., restauracji, kawiarni, centrum fitness czy tego rodzaju punktów.

W udostępnionej władzom miasta wizualizacji fragmentu terenu przedstawiono koncepcję osiedla, złożonego z 9 budynków wielorodzinnych w stylu loft, z cegły klinkierowej, szkła i elementów metalowych, nawiązującej do przemysłowej zabudowy Sileny. Będzie to ok. 250 mieszkań. Całość będzie wkomponowana w ciekawą przestrzeń, z zielenią, małą infrastrukturą, niedużym obiektem handlowym, restauracją, kawiarnią, itp. W koncepcji uwzględniono także zabytkowy komin z końca XIX wieku.

Inwestycja zaplanowana jest na kilka najbliższych lat, najpierw firma musi uprzątnąć teren.

Dla miasta to podwójnie dobra wiadomość – nie tylko teren zostanie właściwie zagospodarowany, ale do budżetu miasta zaczną też wpływać podatki od nieruchomości. Po sprzedaży majątku liczymy także na odzyskanie chociaż części wierzytelności z tego tytułu.

Wizualizacja osiedla mieszkaniowego mającego powstać na terenach po byłych zakładach Silena w Świebodzicach. fot. źródło: Facebook / Bogdan Kożuchwicz

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 listopada 2018 15:16
`