Dodano: 24 października 2023 12:52

Rowerem lub hulajnogą przez przejście dla pieszych? Za to mandatem może ukarać już nawet Straż Miejska

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Mogą upominać, mogą przestrzegać, mogą też wystawiać mandaty za nieprawidłową jazdę lub zaśmiecanie przestrzeni publicznej. Straż miejska dostała nowe uprawnienia, użytkownicy jednośladów kolejne obostrzenia, których muszą przestrzegać.

Straż miejska, która do tej pory mogła wyłącznie upominać użytkowników jednośladów dostała do ręki oręż w postaci możliwości karania ich mandatem. Dotyczy to przypadków między innymi przejeżdżania przez nieprzeznaczone do tego przejścia dla pieszych czy też użytkowania hulajnóg bez  odpowiednich  uprawnień.

Jak przypominają strażnicy miejscy przez przejście dla pieszych należy hulajnogę lub rower przeprowadzić. Poza miejscami do tego wyznaczonymi nie wolno na nich przejeżdżać. Grozi za to mandat i ten, od kilku dni, może wystawić już nie tylko policja, ale i straż miejska. To jednak nie wszystko.

REKLAMA

Strażnicy miejscy przypominają, że  zmieniły się też zasady korzystania z hulajnóg i rowerów przez osoby nieletnie. każdy z użytkowników poniżej od 10 do 18 roku życia musi, jeżdżąc na hulajnodze lub rowerze, posiadać do tego uprawnienia: od karty rowerowej do prawa jazdy. Za ich brak także można być przez strażników miejskich ukaranym.

Szczegółowe przepisy dotyczące jazdy na hulajnogach elektrycznych zmieniły się w styczniu tego roku. Po kilku latach prac ustawodawca wyraźnie określił sposoby i miejsca w których można na takich hulajnogach jeździć, czyli przede wszystkim ścieżki i drogi rowerowe. Jeśli takiej nie ma – można jechać po chodniku, dostosowując prędkość jazdy do chodu przechodnia. Po ulicy wolno jechać wyłącznie w miejscach, gdzie prędkość została ograniczona do 30 km/h.

Według raportów policyjnych  po tym, jak z Wałbrzycha wycofały się firmy wypożyczające hulajnogi ilóść interwencji związanych z użytkownikami tych urządzeń spadła niemal do zera.   

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Strażnik miejski w Szczawnie-Zdroju na hulajnodsze. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Strażnik miejski w Szczawnie-Zdroju na hulajnodsze. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Strażnik miejski w Szczawnie-Zdroju na hulajnodsze. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także