Wałbrzych. Rośnie ilość osób na kwarantannach. Poszukiwani wolontariusze do pomocy przy zakupach

6 listopada 2020 12:00.

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Wałbrzyski MOPS poszukuje wolontariuszy chcących pomóc osobom przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w związku z zakażeniem lub bezpośrednim kontaktem z osobami zakażonymi wirusem Covid-19. Wielu z nich pozbawionych jest możliwości zrobienia  najpilniejszych rzeczy – zakupów, opłacenia rachunków czy choćby wyrzucenia śmieci.

Jak powiedziała Dziennikowi Jadwiga Wąsik z wałbrzyskiego MOPSU poszukiwane są osoby pełnoletnie z dużym poziomem empatii. Zakres zadań nie jest duży i skomplikowany, jednak wymaga dużej odpowiedzialności:

– Taki wolontariusz przede wszystkim udziela osobom pomocy zakupowej; raz w tygodniu robi większe zakupy, w najbliższym sklepie miejsca zamieszkania. Za te zakupy płaci oczywiście senior czy też osoba, której trafią. Oprócz zakupów dostarcza także środki higieny osobistej, środków chemii gospodarczej, jeżeli jest taka potrzeba, oraz wykupuje recepty i leki w aptece.

REKLAMA

Potrzeby są ogromne. Początkowo MOPS oferował pomoc wyłącznie seniorom. Dziś wsparcia potrzebują także młodsze osoby, które z powodu obostrzeń pandemicznych nie mogą opuścić miejsca zamieszkania.

– Ponieważ z dnia na dzień zostali na tej kwarantannie osadzeni w mieszkaniu, a okazuje się, że najbliższa rodzina również ma kwarantannę i nie jest w stanie zrobić zakupów, a sąsiedzi albo znajdują się w grupie ryzyka, albo zwyczajnie się obawiają 

Akcję pomocy seniorom prowadzą już od wiosny, na własną rękę, członkowie stowarzyszenia Szczawno-Zdrój możliwości.

– W sumie pomogliśmy kilkunastu osobom. W zasadzie nie tylko seniorom, bo i osobom zamkniętym na kwarantannie – mówi radna Agnieszka Pisarska ze stowarzyszenia Szczawno-Zdrój Możliwości. – Niektórzy dzwonili do nas sami,  niektórzy zareagowali na nasze posty na Facebooku. Zakupy nie są duże – zazwyczaj w okolicach 50-100 zł. Głównie artykuły pierwszej potrzeby. 

Dziś średnia wieku wolontariuszy to ok. 45 lat, jednak jak podkreśla Jadwiga Wąsik, wolontariuszem może zostać każda osoba pełnoletnia. Warunkiem podjęcia współpracy z MOPS jest pozytywna opinia pracowników opieki społecznej. Po wszelkie informacje można zgłaszać się do MOPS przy ulicy Kilińskiego.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 listopada 2020 12:00
`