Tematy: sponsorowany
Cała roślinność na naszej planecie jest filarem naszego przetrwania. Nie tylko stanowi ona źródło jedzenia, ale również pełni wiele innych, pożytecznych funkcji, takich jak chociażby termoregulacja, co utrzymuje całe ekosystemy w równowadze. Podobnie jest także z ekosystemami podwodnymi. I one czerpią garściami z obecności flory, więc jeśli planujemy założyć własny zbiornik, warto dobrać do niego różne gatunki roślin. Oto kilka powodów, dla których sztuczna roślinność w akwarium nigdy nie zastąpi tej prawdziwej.
Tlen to jedno z pierwszych skojarzeń, jakie mamy na myśl o roślinach. Oczywiście nie jest żadnym sekretem, że rośliny wytwarzają ten życiodajny pierwiastek i że jego małe stężenie może powodować szereg problemów u mieszkańców akwarium. Zwierzęta tak jak my tlenu potrzebują do przeżycia, a w zamkniętym i stosunkowo niewielkim zbiorniku, gdzie ruch wody jest minimalny (bez wspomagania ze strony pompy czy filtra), poziomy tlenu mogą spadać do drastycznie niskich wartości. I tutaj z pomocą przychodzą rośliny właśnie – produkują tlen i zapewniają równowagę biochemiczną w wodzie, pochłaniając szkodliwy dwutlenek węgla. Nawet w małych akwariach poleca się zasadzenie kilku roślin, które znacznie ułatwią stabilizację zbiornika.
Ryby, tak jak wszystkie inne zwierzęta, potrzebują odpoczynku, poczucia bezpieczeństwa, ustronnego miejsca dla siebie. Rośliny to wszystko im zapewniają. Stanowią one świetne miejsce do odpoczynku nocnego, do schronienia się przed niebezpieczeństwem czy do składania ikry. Podobną funkcję pełnią również korzenie czy groty, które z tego powodu również świetnie sprawdzą się w akwarium domowym. Rośliny stanowią naturalny element scenerii dla zwierząt, dlatego ich obecność w akwarium jest ważna i nie powinniśmy jej bagatelizować.
Roślinność możemy także cudowanie wykorzystać do kształtowania zbiornika, tak by stworzyć w nim kilka stref przyjaznych dla konkretnych gatunków zwierząt. Niektóre rośliny, zwłaszcza te pływające, zapewniają cień i nieco niższą temperaturę przy dnie zbiornika (blokując światło z nad powierzchni), co umożliwia egzystowanie tam gatunków zimnolubnych i ciemnolubnych. Bliżej powierzchni świetnie odnajdą się te zwierzęta, które preferują więcej światła. Dobranie odpowiednich gatunków roślin może pomóc nam w stworzeniu różnorodnego środowiska, które stanowi ciekawe wyzwanie dla akwarysty.
Ważny jest przecież również aspekt estetyczny – rośliny znacząco podnoszą „atrakcyjność” zbiornika, pomagają nam w stworzeniu zróżnicowanej i pięknej sceny akwarium, pełnej różnych faktur, barw i kształtów. W sklepach akwarystycznych znajdziemy naprawdę wiele ciekawych gatunków roślin, które nie tylko będą bardzo pożyteczne dla funkcjonowania akwarium, ale również pozwolą nam stworzyć zbiornik ciekawy wizualnie.
Rośliny zdecydowanie powinny w naszym akwarium się znaleźć. Ich różnorodność i funkcja, jaką pełnią, będąc naturalnymi filtrami, sprawia, że bez flory nasz zbiornik może mieć problemy.
/Artykuł sponsorowany/
To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.