Dodano: 15 lipca 2023 11:02

Roman Szełemej: 150 milionów złotych strat na zmianach podatkowych w Wałbrzychu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


150 milionów złotych stracił Wałbrzych na wprowadzanych przez rząd zmianach podatkowych – twierdzi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Dane przedstawił na specjalnie zwołanym w tym celu briefingu prasowym. 150 milionów to szacunkowa  kwota, jaka nie wpłynęła do kasy miasta na przestrzeni 4 lat – od 2019 roku do dziś. Prezydent podkreśla, że sytuacja finansowa samorządów przyjęła postać katastrofy finansowej. Zmiany podatkowe wprowadzane przez rząd mają, zdaniem Szełemeja, uderzać przede wszystkim w miasta średniej wielkości, takie jak Wałbrzych:

– To są ubytki wpływów, które są nie do skompensowania. To są pieniądze, które wydajemy na żłobki, przedszkola, szkoły. Na wydarzenia kulturalne, sportowe, ale również na remonty dróg. Wydajemy również na różnego rodzaju działania mające charakter usług komunalnych: oświetlenie ulic, wywóz śmieci, czystość w mieście. – powiedział prezydent Roman Szełemej.

Z takim przedstawieniem sprawy nie zgadza się wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko. Jego zdaniem samorządy Dolnego Śląska radzą sobie dobrze dzięki rządowym rekompensatom, pokrywającym w części straty wynikające ze zmian podatkowych oraz programów rządowych, dofinansowujących inwestycje:

REKLAMA

– W tej chwili widzimy absolutnie efekty zadłużania miasta na przestrzeni ostatnich wielu lat. Oczywiście ja zakładam, że jest to w pewnym stopniu próba usprawiedliwienia katastrofalnej sytuacji finansowej miasta przez prezydenta i zrzucenie odpowiedzialności na rząd. Jeżeli sytuacja Wałbrzycha jest tragiczna to zawdzięcza to wyłącznie władzom miasta i prezydentowi Szełemejowi, który na przestrzeni ostatnich wielu lat, można powiedzieć, że dosyć swobodnie podchodził, w mojej opinii, do gospodarowania miejskim budżetem – powiedział zapytany o brakujące 150 milionów wicemarszałek Grzegorz Macko.

Zdaniem prezydenta Szełemeja ratunkiem dla samorządów miały być unijne pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy. Ich wypłata została jednak zablokowana przez Komisję Europejską na skutek niespełnienia przez polski rząd warunków praworządności.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także