Dodano: 16 maja 2021 11:54

Rok temu zebrali trzy i pół tony śmieci. W tym roku liczą, że będzie ich mniej. Przed nami akcja sprzątania Książańskiego Parku Krajobrazowego

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Foliowe opakowania po batonikach czy innych produktach spożywczych to śmieci, które najczęściej zalegają na terenie Książąńskiego Parku Krajobrazowego. Zdarzają się jednak stare opony, kanapy czy porzucone lodówki. W ubiegłym roku zebrano ponad trzy tony śmieci w czasie pierwszej edycji akcji. Tegoroczną, drugą edycję zaplanowano 22 maja.

Rok temu z rezerwatu wyciągnięto wielką oponę, która tam leżała przez dwadzieścia lat – mówi Paweł Siodłak ze Stowarzyszenia Czysty Wałbrzych.

W sumie, w czasie ubiegłorocznej akcji zebrano trzy i pół tony śmieci. W tym roku organizatorzy akcji liczą, że odpadów będzie mniej i zapraszają do wspólnego sprzątania każdego. Zbiórkę zaplanowano o godzinie czternastej 22 maja na terenie parkingu przy Stadzie Ogierów „Książ”.  Uczestnicy akcji zostaną podzieleni na grupy, które ruszą na przygotowane wcześniej trasy. Tych ma być około czternastu.

REKLAMA

Zachęcamy wszystkich. Każdy dostanie sprzęt, specjalne chwytaki, rękawiczki, worki. Będziemy dysponować także maseczkami. W małych grupach wychodzimy na trasy – mówi Paweł Siodłak ze Stowarzyszenia Czysty Wałbrzych.

Uczestnicy sobotniej akcji będą sprzątać także okolice Zamku Cisy czy Jeziorka Daisy. Wolontariusze zostaną dowiezieni w pobliże tych miejsc. Organizatorom akcji zależy nie tylko na sprzątaniu, ale także na integracji ludzi, którym zależy na ekologii.

Nie chcemy, żeby mieszkańcy myśleli, że trzeba zasuwać, sprzątać, schylać się. Mamy specjalne chwytaki. Cała akcja ma być miła. Będziemy szli z innymi, będziemy mogli poznać innych ludzie, są też kwestie krajoznawcze. To przepiękny park. Zachęcamy do rekreacyjnego podejścia do ekologii – dodaje Siodłak.

 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także