Dodano: 24 listopada 2022 07:07
Rodzice zastępczy potrzebni od zaraz! Kolejna grupa kandydatów właśnie się szkoli
– To trudna decyzja. Bardzo odpowiedzialna, ale jedna z piękniejszych – tak decyzję o byciu rodziną zastępczą komentują ci, którzy już ją podjęli. W Wałbrzychu trwają szkolenia kandydatów na rodziny zastępcze. To grupa kilkunastu osób. Dużo, ale wciąż zdecydowanie za mało. Na rodziny zastępcze czeka w mieście blisko 140 dzieci. 40 z nich ma mniej niż 10 lat.
W ostatnim czasie w szkoleniach przygotowanych dla przyszłych rodziców zastępczych wzięło udział czternaście osób. Kolejna grupa rozpocznie szkolenia lada moment. To jednak wciąż za mało. Na pomoc, na opiekę i prawdziwy dom czeka blisko 140 dzieci.
– Droga do tego miejsca, w moim przypadku i mojego męża była długa. Myślę jednak, że to dobrze, bo to bardzo odpowiedzialna decyzja. Jesteśmy wrażliwymi osobami i mamy poczucie życia w społeczeństwie. Bycie rodziną zastępczą jest formą realizacji siebie, jako człowieka – mówi jedna z uczestniczek szkolenia, przyszły rodzic zastępczy.
Wśród dzieci oczekujących na rodziny zastępcze jest grupa 40 dzieci poniżej 10 roku życia. To maluchy, które jak najszybciej powinny znaleźć się poza placówkami wychowawczymi.
– Chodzi o to, by stworzyć dla dzieci, które znalazły się w potrzasku, bezpieczny, ciepły, uśmiechnięty dom. Bezpieczną przystań – mówi Piotr Sapalski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.
W szkoleniach bierze udział w tej chwili kilkanaście osób, które chcą być rodzicami zastępczymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Trwają szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji niezawodowej rodziny zastępczej. Kurs trwa 52 godziny dydaktyczne, jest podstawowy program, który porusza takie zagadnienia, jak przemoc, uzależnienia, formy prawne, które przyszli kandydaci powinni przyswoić. Troszkę pomaga w opiece nad dzieckiem, oczywiście nie dajemy tutaj złotej recepty, jak dziecko wychować czy jak sobie radzić z trudnościami – mówi Marta Sarnecka, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu.
Na szkoleniu przekazywane są jednak informacje dotyczące metod wychowania, które się sprawdzają w innych rodzinach zastępczych w Wałbrzychu.
– Zapisując się na kurs mieliśmy wiele wątpliwości, jak to będzie, kto tutaj będzie na nas czekał. Przecież wiemy, że tłem są trudne wydarzenia, i z życia dzieci, i z życia ich rodziców. A tutaj spotkaliśmy ludzi ciepłych, przepełnionych pasją, miłością do dzieci, do ludzi. Po każdym spotkaniu wracamy do domu i zachwycamy się, jakie tu jest ciepło. Jak zostaliśmy przyjęci. To jest najlepsze przygotowanie, jakie mogliśmy otrzymać – mówi uczestniczka warsztatów.
W czasie takich spotkań kandydaci na rodziców zastępczych dowiadują się także, że mogą do nich trafić dzieci z różnymi problemami czy zaburzeniami.
– To są dzieci z płodowym zespołem alkoholowym, z ADHD, z autyzmem. Do takiego dziecka też trzeba mieć specjalne podejście. Znać podstawy tych zaburzeń, żeby móc przygotować to dziecko do normalnego życia w społeczeństwie – dodaje Sarnecka.
Specjaliści zajmujący się pieczą zastępczą zachęcają do wyboru takiej formy opieki, ale przyznają też, że kandydaci muszą mieć świadomość tego z czym będą musieli się zmierzyć.
Rodziny zastępcze na każdym etapie mogą liczyć na wsparcie ze strony pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Osoby zainteresowane taką formą opieki mogą szukać informacji na stronie ośrodka – mops.walbrzych.pl.
– Do dyspozycji jest psycholog, pedagog, także inni specjaliści, z którymi można porozmawiać, którzy doradzą – mówi Piotr Sapalski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.
Szczegółowych informacji dotyczących pieczy zastępczej warto szukać na oficjalnej stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 74 664 08 47 lub wysłać maila na adres: piecza@mops.walbrzych.pl.
Zobacz także
- Mikołajkowy Bieg dla Hospicjum w Wałbrzychu – nie tylko dla biegaczy
- Przepis na miłość w Jedlinie- Zdroju. Uroczyste obchody jubileuszy małżeńskich
- Wałbrzych. Nadmierna prędkość i cofnięte uprawnienia. Ustalenia policji w sprawie dachowania na Świdnickiej
- Dolny Śląsk. Dramat w ośrodku wychowawczym. 60-letni wychowawca z zarzutami. 13-latek w śpiączce
- Strefa Sowa nasi goście to prawdziwi odkrywcy
- Dachowanie na Świdnickiej. Są utrudnienia
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Maciej Awiżeń odwołany. Nowym wojewodą dolnośląskim będzie Anna Żabska