Dodano: 17 lipca 2023 10:24
Remont wieży na Wielkiej Sowie oficjalnie zakończony. Zobaczcie jak wygląda
Tematy: sudety wielka sowa wieża na wielkiej sowie
Po trzech latach prac remontowych pierwsi turyści weszli na galerię ponad 120 letniej wieży widokowej na wielkiej Sowie. W niedzielę oficjalnie oddano obiekt turystom, których na szczycie zebrało się kilka setek.
Chociaż remont wieży trwał aż trzy lata, same prace trwały zaledwie kilka miesięcy. Jak powiedział mi Mateusz Hołod, szef ekipy remontującej wieżę, winne temu były ekstremalnie trudne warunki panujące na szczycie wznoszącej się ponad 1000 metrów nad poziom morza Wielkiej Sowy. Remont można było prowadzić tylko w czasie 3-4 miesięcy w roku.
– Warunki sprzyjające do pracy zaczynały się od końca maja. Do połowy maja przyjeżdżaliśmy tutaj, sprawdzaliśmy pogodę i często były przymrozki, co uniemożliwiało stosowanie mokrych materiałów. I tak samo we wrześniu – natężenie wilgoci o tej porze roku jest już tak duże, tu często przychodziła jedna wielka chmura, nie mogliśmy w ogóle pracować z materiałami mokrymi. – powiedział Mateusz Hołod dodając, że sporym wyzwaniem logistycznym było dostarczenie tak dużej ilości materiałów budowlanych na szczyt Wielkiej Sowy.
Wieża została przede wszystkim osuszona, zbito starą okładzinę betonowej konstrukcji i pokryto nową, odporną na wilgoć. Uzupełniono ubytki i dziś wieża wygląda jak nowa. Mająca ponad 120 lat budowla ciągle zachwyca turystów:
Bardzo ładnie wygląda / Mi się też bardzo podoba i wcześniejszą wieżę widziałem, była taka bardzo obdrapana. Teraz taka płaska, gładziutka ściana, więc jest bardzo fajnie / Robi robotę, oko cieszy, że jest. Że po prostu jest pielęgnowana i jest, I zostanie. / Ładnie odremontowana, kolorek bialutki, zobaczymy jak będą widoki z góry. / Wygląda dużo dostojniej niż ta różowa co była wcześniej. Naprawdę bardzo, bardzo ładnie jest to wykonane.
Remont niezbyt wysokiej jak na dzisiejsze czasy, ale z pewnością jednej z najbardziej charakterystycznych wież widokowych w polskich Sudetach kosztował ponad milion złotych. A sama 25-metrowa, betonowa wieża została wybudowana w 1905 roku, staraniem Towarzystwa Sowiogórskiego z Raichenbach, czyli dzisiejszego Dzierżoniowa.
Zobacz także
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
- Komfort, wygoda i świetna lokalizacja. Zamieszkaj w Jedlinie-Zdroju
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Opozycja chce obniżyć pensję prezydenta Wałbrzycha. Mowa o kilku tysiącach złotych
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok