Dodano: 20 października 2023 12:02
Religia w szkole. Jak to wygląda w Wałbrzychu i co myślą o tym uczniowie?
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Co drugi wałbrzyski uczeń chodzi na lekcje religii – wynika z danych przedstawionych przez wałbrzyskich urzędników. Frekwencja inaczej wygląda jednak w podstawówkach, a inaczej w szkołach średnich.
Ponieważ po wyborach na nowo rozgorzała dyskusja o tym, czy lekcje religii powinny być usunięte ze szkół, postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda to w Wałbrzychu. Według danych Urzędu Miasta, na 10 uczniów szkół podstawowych, ośmiu chodzi na lekcje religii. Inaczej jest w technikach i liceach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Tu ten wskaźnik znaczenie spada i bez zdziwienia można powiedzieć, że najniższy, trzynasto i pół procentowy jest w technikach – wyjaśniła nam była już wiceprezydent Wałbrzycha, Sylwia Bielawska
Dla uczniów, którzy nie chodzą na lekcje religii, przygotowano zajęcia z etyki – tu jednak zainteresowanie jest marginalne. Jedynie 5% uczniów wybrało ten kieruje. Większość po prostu robi sobie wolne.
– Ja nie chodzę. Po prostu nie chodzę. / Niestety, ale nie chodzimy. Uważam, że jak ktoś wierzy w Boga to może iść do kościoła / Ja tak samo jak kolega. Religia powinna być poza szkołą dla tych, co chcą / Ja chodzę, bo chcę iść do bierzmowania w tym roku / Nie chodzę. Bo nie. Wolę iść wcześniej do domu – to uczniowie jednej wałbrzyskiego IV Liceum Ogólnokształcącego, których zapytaliśmy o zdanie na temat religii.
– Przepisy prawa oświatowego są tak nieprecyzyjne w tym zakresie, że uczniowie tak naprawdę nie muszą wybrać ani religii, ani etyki. Pan minister wielokrotnie się odgrażał, że zmieni przepisy, że uczęszczanie na lekcje religii będzie obowiązkowe, ale niestety nic w tym zakresie się nie zmieniło. – dodaje Sylwia Bielawska
Pierwszego września do wałbrzyskich szkół poszło nieco ponad 12 tysięcy uczniów. W szkołach podstawowych to rodzic decyduje o tym, czy dziecko ma chodzić na religię czy nie, w szkołach średnich taką decyzję podejmują już sami uczniowie

Zobacz także
- Czadrów. Martwe zwierzęta i zaniedbany pies. Sprawą zajmuje się policja
- Zielony budżet obywatelski w Dzierżoniowie bez głosowania. Miasto zrealizuje sześć projektów
- Głuszyca. Ponad 100-letnie kamienice do remontu. Ocieplonych zostanie 31 budynków
- Za kilka dni otwarcie Leroy Merlin w Szczawnie-Zdroju. Market tej sieci powstaje także w Dzierżoniowie
- 22. Festiwal Księżnej Daisy ogłoszony. Znamy program imprezy
- Nowy tor rowerowy w Świdnicy. Atrakcję chwalą rowerowi mistrzowie
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Zmiana organizacji ruchu na nowo budowanym rondzie
Będzie remont tunelu kolejowego na trasie do Czech. Mają nią jeździć pociągi do Hradca Králové
Wałbrzych. Podpisano umowę na remont zabytkowej kamienicy
Najpiękniej położona stacja kolejowa na Dolnym Śląsku wystawiona na sprzedaż. Cena wcale nie wygórowana
Trzy nowe rezerwaty przyrody na Dolnym Śląsku. Jeden niespełna trzydzieści kilometrów od Wałbrzycha