Rekrutacja do szkół średnich. Dolnośląski kurator: miejsc dla uczniów z podwójnego rocznika nie zabraknie

29 maja 2019 09:23. Dolnośląski Kurator Oświaty, Roman Kowalczyk. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W specjalnym liście otwartym do uczniów, dolnośląski kurator zapewnia, że miejsc w szkołach średnich dla uczniów z podwójnego rocznika nie zabraknie. W naszym regionie mowa o 26 tysiącach ośmioklasistów i 23 tysiącach gimnazjalistów. Kuratorium zapewnia – absolwentów jest dwukrotnie więcej, ale liczba miejsc w szkołach jest także dwukrotnie wyższa.

Organy prowadzące szkoły – w lwiej części samorządy – przygotowały odpowiednią liczbę miejsc. Absolwentów będzie w tym roku dwukrotnie więcej, ale liczba miejsc, które czekają na nich w szkołach, jest dwa razy większa. Oznacza to, że podczas rekrutacji nie będzie ani łatwiej, ani trudniej – będzie tak samo jak w poprzednich latach – pisze w liście do uczniów Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Kuratorium zapewnia także, że w szkołach średnich została zachowana, wzorem lat ubiegłych, odpowiednia proporcja miejsc w liceach, technikach czy szkołach branżowych. Liczbę klas w poszczególnych szkołach ustaliły jednak same organy prowadzące w konsultacji z dyrektorami szkół. Kurator przekonuje jednak, że miejsc wystarczy dla wszystkich, a oferta jest adekwatna do podwójnego rocznika.

REKLAMA

Kurator zaznacza jednak, że są szkoły, głównie renomowane licea, gdzie o jedno miejsce będzie się ubiegać większa liczba uczniów. Zdaniem Romana Kowalczyka jest to jednak zjawisko, które powtarza się rok rocznie. Kurator przypomina, że w roku szkolnym 2003/2004 do liceów w całej Polsce uczęszczało około 750 tysięcy uczniów, a od 1 września, po rekrutacji podwójnego rocznika, znajdzie się w nich 650 tysięcy, czyli o sto tysięcy mniej.

Niż miał dotknąć także Dolny Śląsk, ale liceów w ostatnich latach nie likwidowano, nawet zdarzały się sytuacje, w których powoływano nowe szkoły – czytamy w liście kuratora.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 maja 2019 09:23
`