Rekordowa suma unijnego wsparcia dla Dolnego Śląska. Pierwsze konkursy w kwietniu

27 lutego 2023 12:25.

Na blisko 11 miliardów złotych może liczyć Dolny Śląsk w najnowszej perspektywie Funduszy Europejskich, obejmujących lata 2021 – 2027. Pierwsze konkursy mają być organizowane lada moment. Dziś we Wrocławiu spotkał się specjalny komitet monitorujący, który będzie brał udział w podziale i monitorowaniu unijnej kasy. W tej grupie są urzędnicy czy samorządowcy.

Pierwsze konkursu, w których będą mogły startować między innymi samorządy, będą ogłoszone w drugim kwartale tego roku.

Wynegocjowaliśmy rekordową sumę unijnego wsparcia dla Dolnego Śląska w historii. Nie było to łatwe, bo rozwijamy się bardzo szybko, a unijna polityka spójności skupia się zwykle na pomocy regionom słabiej rozwiniętym. Teraz przechodzimy ro realizacji naszego programu i już w drugim kwartale tego roku ruszamy z pierwszymi konkursami. Przed nami bardzo intensywny etap wdrażania funduszy europejskich – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

REKLAMA

Jednym z elementów całego systemu jest powołanie specjalnego Komitetu Monitorującego. Dziś we Wrocławiu odbyło się pierwsze spotkanie tej grupy. To między innymi przedstawiciele urzędów pracy, wałbrzyskiego, jeleniogórskiego czy wrocławskiego ZITu, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Dzisiaj inaugurujemy działanie Komitetu Monitorującego wydawanie środków. Komitetu, w którym są przedstawiciele różnych gremiów. Będziemy wspólnie decydować o tym, w jaki sposób te środki teraz będą przydzielane, w jakiej kolejności. Urząd oczywiście będzie tutaj pełnił wiodącą funkcję, ale nie zapominamy o roli samorządów, o roli przedsiębiorców i wszystkich tych, którzy mają z tych pieniędzy skorzystać – mówił dziś Grzegorz Macko.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 lutego 2023 12:25
`