Referendum w sprawie odwołania burmistrza Jacka C. zagrożone?

11 marca 2020 11:39. Jacek C. – Burmistrz Boguszowa-Gorc. fot. Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

– Nie ma podstaw do przesunięcia daty referendum w sprawie odwołania burmistrza Boguszowa-Gorc – powiedziała w rozmowie z Dziennikiem dyr. Krajowego Biura Wyborczego w Wałbrzychu Joanna Kazanowicz.

Zgodnie z art 228 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wybory i referenda nie mogą być przeprowadzane w momencie, kiedy w kraju wprowadzony został stan nadzwyczajny. Art.228 ust. 7 Konstytucji brzmi:
W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzone referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan nadzwyczajny.”

W związku z niewprowadzeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu nadzwyczajnego, referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc, zarządzone na dzień 15 marca 2020 r. odbędzie się, zgodnie z Postanowieniem Nr 1/2020 Komisarza Wyborczego w Wałbrzychu I z dnia 13 stycznia 2020 r.

REKLAMA

Jacek C. przebywa w areszcie od grudnia 2018 roku. Do tej pory nie przyznawał się do winy, przedstawiając wersję wydarzeń inną niż prezentowana przez prokuraturę. Za zarzucane przestępstwa grozi mu do 12 lat więzienia.

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 marca 2020 11:39
`