Na ratunek świdnickiej katedrze – odzew na apel prezydent Świdnicy

16 lutego 2018 09:58. Katedra w Świdnica. Fot. archiwalna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W połowie stycznia br. prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska wystąpiła z apelem o wsparcie katedry środkami zewnętrznymi. Skierowane zostały listy m.in. do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów posła Michała Dworczyka oraz do innych posłów ziemi świdnickiej. O tych wystąpieniach poinformowany został biskup, Ignacy Dec.

Niemal natychmiast w sprawę ratowania katedry włączył się poseł Michał Dworczyk. Wystosował dwa pisma – do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz do Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka – z prośbą o włączenie się w akcję ratowania katedry i wskazanie wszelkich możliwych źródeł dofinansowania remontu. Do 20 lutego mają czas na przekazanie informacji na temat podjętych działań, ustaleń i decyzji.

We wtorek, 13 lutego w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbyła się także premiera albumu „Na ratunek katedrze. Historia ocalenia od ruiny”, wydanego przez Stowarzyszenie Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Miasta Świdnicy. To podsumowanie prac, jakie udało się przeprowadzić w ciągu ostatnich 20 lat. To również wezwanie do ratowania katedry.

REKLAMA

Przypominamy, że według szacunków parafii koszt przeprowadzenia prac renowacyjnych wewnątrz, a także prac związanych ze wzmocnieniem konstrukcji wieży kościoła, to kwota około 60 milionów złotych. Dopiero taki dopływ środków pozwoliłby w ciągu kilku lat przywrócić katedrze jej piękno i jednocześnie zabezpieczyć przed degradacją dotyczącą w tej chwili elementów zewnętrznych.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 lutego 2018 09:58
`