Dodano: 7 lipca 2020 08:29

Ratownicy GOPR zbierają pieniądze na nowy sztandar. Możecie pomóc tym, którzy na co dzień pomagają wam

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Sudecka Grupa GOPR prowadzi zbiórkę pieniędzy na nowy sztandar. Jego wykonanie i oprawienie kosztowało będzie kilkanaście tysięcy złotych. Zgodnie z tradycją, sztandar nie może być zakupiony ze środków własnych Grupy.

Jak mówi Łukasz Pokorski, naczelnik Sudeckiej Grupy GOPR sztandar to ważny element tożsamości grupy, wykorzystywany głównie podczas oficjalnych uroczystości. Tradycją jest, że na jego wykonanie prowadzi się publiczną zbiórkę pieniędzy:

– To zawsze jest inicjatywa społeczna. Ci najbardziej zaangażowani darczyńcy, którzy decydują si na największe wpłaty na taki sztandar są dodatkowo honorowani gwoździami, wbijanymi podczas tej uroczystości w drzewiec tego sztandaru.

REKLAMA

W grudniu ubiegłego roku Sudecka Grupa GOPR po 44 latach wróciła do historycznej nazwy. Stąd konieczność ufundowania nowego sztandaru – ręcznie haftowanego, bogato inkrustowanego proporca.

– Będzie nazwa Grupy Sudeckiej, będą też te najważniejsze daty: tej pierwszej grupy Sudeckiej, która powstała na terenie Sudetów, potem Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej, która po podziale Grupy Sudeckiej na Wałbrzysko-Kłodzką i  Karkonoską powstała i kolejna data, kiedy ponownie powróciliśmy do nazwy Grupa  Sudecka. Tam  również  logotyp, czyli niebieski krzyż z nazwą Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z  kosodrzewiną będzie znajdował się na rewersie tego sztandaru. 

Część z zebranych środków przeznaczona zostanie na wykonanie specjalnej gabloty, w której sztandar będzie przechowywany:

– Ponieważ sztandaru nie wolno trzymać w  szafie, żeby go gdzieś tam mole zżarły, tylko musi być w czasie kiedy nie jest używany podczas uroczystości, wyeksponowany w specjalnej gablocie. Sztandarowi po prostu należy się szacunek. To jest jak nasz statut – podstawowy element tożsamości pogotowia Górskiego. – wyjaśnił na koniec naczelnik Pokorski.

Zbiórka trwała będzie jeszcze do końca wakacji.Dobrowolną wpłatę można dokonać na konto PEKAO SA o/ Wałbrzych 11 1240 1952 1111 0010 7071 2787 z dopiskiem „sztandar”.

Uroczyste przyznanie sztandaru odbędzie się jesienią tego roku. Połączone zostanie z oddaniem do użytku nowo wybudowanej części stacji centralnej Sudeckiej grupy GOPR przy ulicy Poznańskiej w Wałbrzychu.

Fot. archiwalna źródło: Sudecka grupa GOPR. / B. Kwiatkowski

Akcja Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR. Fot. archiwalna / użyczona / Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR

Strażacy w akcji. Fot. archowalne, Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. archiwalna / Pozorowany pożąr Zamku Grodno. Ćwiczenia służb ratunkowych . Zagórze Śląskie 6.11.2018 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Akcja GOPR pod Szczelińcem Wielkim. Fot. archiwalna Piotr Sandomierski / Wałbrzysko-Kłodzka Grupa GOPR

Akcja GOPR pod Szczelińcem Wielkim. Fot. archiwalna Piotr Sandomierski / Wałbrzysko-Kłodzka Grupa GOPR

Fot. archiwalna  Pozorowany pożąr Zamku Grodno. Ćwiczenia służb ratunkowych . Zagórze Śląskie 6.11.2018 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także