„Raport o stanie miasta” to dokument przygotowywany przez miejskich urzędników. Sam raport podzielony jest na kilka dziedzin. Opisywaliśmy już część dotyczącą samej demografii, tym razem przejrzeliśmy rozdział dotyczący bezpieczeństwa. Raport zbiera dane z ubiegłego roku. Czy w Wałbrzychu możemy czuć się bezpiecznie?
Zaczynamy od dobrych informacji. Z danych przytaczanych przez raport wynika, że w 2021 roku odnotowano o 89 mniej zdarzeń kryminalnych niż rok wcześniej. W sumie było takich spraw w ubiegłym roku – 2173. Najczęściej w ubiegłym roku dochodziło do kradzieży i włamań. Najrzadziej do bójek i pobić.
Co ciekawe, w ubiegłym roku wałbrzyska policja częściej zatrzymywała sprawców na gorącym uczynku. W sumie udało się złapać w ten sposób 1465 sprawców, czyli, jak informuje raport, o 49 osób więcej niż w 2020 roku. Najczęściej na gorącym uczynku zatrzymywano sprawców kradzieży i zniszczenia mienia.
Czy policjanci są zapracowani? Z raportu wynika, że tak. Dziennie odnotowują średnio ponad siedemdziesiąt interwencji. W całym ubiegłym roku było ich ponad 26 tysięcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na tym kończą się dobre informacje. Jak wynika z raportu, w ubiegłym roku odnotowano większą liczbę wypadków i kolizji w zestawieniu z rokiem 2020.
W minionym roku na terenie Wałbrzycha doszło do 59 wypadków i 1397 kolizji. Ranne zostały 68 osób, niestety 2 zginęły.
– Do głównych przyczyn wypadków i kolizji drogowych należą: nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, gwałtowne hamowanie, brak zachowania szczególnej ostrożności, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Ze strony pieszych uczestników ruchu drogowego, główną przyczyną wypadków i kolizji jest: nagłe wtargnięcie na jezdnię, przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu oraz przechodzenie na czerwonym świetle – czytamy w raporcie.
Niestety, z roku na rok przybywa także pijanych kierowców. W 2021 roku zatrzymano 162 nietrzeźwych kierowców, o 11 więcej niż w 2020 roku i 67 kierowców po spożyciu alkoholu, o 16 więcej niż w 2020 roku.
Jak wynika z raportu, więcej pracuje także wałbrzyska Straż Miejska. W ubiegłym roku strażnicy otrzymali 4303 telefoniczne zgłoszenia od mieszkańców. To o ponad 250 zgłoszeń więcej niż w roku 2020.
Raport mówi także o biedaszybach. W ramach walki z nielegalnym wydobyciem węgla podjęto w ubiegłym roku 157 działań. Wylegitymowano 30 osób. Mandatami ukarano 8 z nich. W trakcie kontroli ujawniono 18 wyrobisk, które zostały zasypane.
W ubiegłym roku na terenie Wałbrzycha odnotowano 634 pożary, to więcej niż w 2020 roku, gdy było ich 557. Zdecydowanie mniej było natomiast pożarów traw, zaledwie 67 przy 134 rok wcześniej. Najczęstszą przyczyną pożarów w Wałbrzychu są podpalenia.