Dodano: 6 września 2024 12:22
Radzili… i uradzili. „Tygiel. Muzeum Wałbrzyszan” – tak ma się nazywać nowe muzeum w Wałbrzychu
W Starej Kopalni po raz pierwszy spotkała się rada programowa powstającego w Wałbrzychu muzeum. Radzie przewodzi fotograf Marek Arcimowicz, a zasiadają niej między innymi muzealnicy, dyrektorzy miejskich instytucji czy noblistka Olga Tokarczuk. W czasie spotkania wybrano oficjalną nazwę nowej placówki. W budynku dawnej kopalnianej siłowni będzie działać „Tygiel. Muzeum Wałbrzyszan”.
To rada ma przygotować koncepcję i propozycję ostatecznego wyglądu „Tygla. Muzeum Wałbrzyszan”.
– Rozpoczynamy prace nad miejscem, które będzie sercem Wałbrzycha, przestrzenią spajającą naszą historię, dzieje, legendy i tradycje. Wierzę, że nie będzie to zwykłe muzeum, a jednostka, która będzie jedną, wielką opowieścią o ludziach i dla ludzi. Dziękuję Radzie i Panu Markowi za przyjęcie zaproszenia do współtworzenia tego projektu. Chcę, aby każda Wałbrzyszanka i każdy Wałbrzyszanin czuł, że jest to jego miejsce – mówił w czasie pierwszego spotkania rady prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
W czasie spotkania uczestnicy rady poznali pierwotne założenia muzeum i podzielili się swoimi spostrzeżeniami. Obejrzeli także wnętrze budynku, w którym będzie „Tygiel. Muzeum Wałbrzyszan”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– „Tygiel. Muzeum Wałbrzyszan”. Tak będzie nazywać się to miejsce. Gdy tylko Pan Prezydent zaproponował mi koordynowanie prac i stworzenie Muzeum od razu była to moja pierwsza myśl. Tygiel to słowo, które w mojej ocenie, a dziś także przyznali to członkowie Rady, najlepiej oddaje ducha i różnorodność Wałbrzyszan. Wielokulturowość, zróżnicowanie na każdym poziomie życia, migracje z wielu stron świata. To wszystko definiuje dzisiejszą społeczność wałbrzyską i tak można zdefiniować TYGIEL. To w TYGLU powstaje nowa jakość z połączenia wielu odrębnych składników i tak widzę Wałbrzych. Cieszę się, że Rada Programowa przyjęła z takim optymizmem tę nazwę. Już za chwilę ogłosimy konkurs dla artystów grafików na identyfikację wizualną Muzeum. Już nie możemy doczekać się pomysłów, które zostaną przygotowane w konkursie – opisuje Marek Arcimowicz.
Projekt ma być tworzony wspólnie z mieszkańcami. W najbliższym czasie ma być zorganizowane otwarte spotkanie dla tych, którzy chcą porozmawiać o „Tyglu. Muzeum Wałbrzyszan”.

Zobacz także
- Piaskowa Góra. Zderzenie na łączniku z obwodnicą. Są utrudnienia
- Nowe zasady Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Niby łatwiej, ale pułapek nie brakuje
- Wałbrzych. Radni i parlamentarzyści PiS chcą odpowiedzi w sprawie Centrum Integracji Cudzoziemców
- Rozpoczyna się rewitalizacja linii kolejowej do Stronia Śląskiego. Zadanie wykonują dwie firmy
- Dzień Świadomości Autyzmu – wsparcie dla rodzin i opiekunów na co dzień
- Rozpoczęły się utrudnienia na wjeździe do Głuszycy. Ruszyła budowa chodnika
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Zmiana organizacji ruchu na nowo budowanym rondzie
W najbliższy weekend w Szczawnie-Zdroju odbędzie się Festiwal Roślin
Jastrzębia Perć w Głuszycy zniszczona przez wandali. Poszukiwani świadkowie
Wałbrzych. Niemal cała dzielnica zniknie z mapy miasta
Dobra wiadomość dla turystów. Wieża na Chełmcu znów czynna i bezpłatna