Dodano: 28 marca 2023 10:47

Radni i samorządowcy regionu wałbrzyskiego: Nie stać nas na realizację projektów unijnych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Radni Rady Miejskiej Wałbrzycha i samorządowcy z kilku gmin regionu wystosowali apel do zarządu województwa dolnośląskiego i rządu, o wsparcie finansowe w części projektów unijnych, będących wkładem własnym gmin Dolnego Śląska. Podczas briefingu prasowego powiedzieli wprost: z takim wkładem własnym nie będziemy mogli zrealizować nawet części planowanych projektów.

Jak powiedział burmistrz Głuszycy Roman Głód w już poprzedniej perspektywie finansowej ciężko było podczas realizacji projektów zamknąć się w obowiązującej wówczas kwocie 15% wkładu własnego. Ta część projektu często po rozliczeniu dobijała do kilkudziesięciu procent

– Dzisiaj, w dzisiejszym stanie rzeczy, ten wkład własny przy tych projektach, które szykujemy od wielu miesięcy, to trzeba wprost powiedzieć, że to będzie 50%. – powiedział Roman Głód

REKLAMA

Już dziś wiadomo też, że na realizację projektów z 30% wkładem własnym nie będzie stać Wałbrzycha. Gmina planuje przeprowadzić projekty za łączną sumę ponad 700 mln Euro z samego tylko KPO. 30% tej kwoty to pieniądze, których po prosu w mieście nie ma.

– W ramach programu Regionalnego funduszy europejskich dla Dolnego Śląska to przede wszystkim pracujemy nad zintegrowanymi projektami w ramach ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej. Tu niestety mamy bardzo ograniczone środki, zwłaszcza jeśli chodzi o takie kompleksowe programy jak dekarbonizacja ogrzewania starych kamienic nie tylko w Wałbrzychu, ale wszystkich miastach aglomeracji. – to już Andrzej Kosiór z Urzędu Miasta w Wałbrzychu.

Dolny Śląsk, osiągnąwszy w poprzedniej perspektywie finansowej 73% średniej unijnej PKB na głowę mieszkańca, został uznany za tak zwany region przejściowy. W związku z tym do każdego projektu unijnego beneficjent – w tym przypadku gminy, muszą dołożyć 30% inwestycji.

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także