Pusto w szkołach. Nauczyciele odmawiają komentarzy

8 kwietnia 2019 09:45. Strajk nauczycieli. Dzień 1. 8.04.2019 r. Wałbrzych fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Rozpoczął się pierwszy dzień zapowiadanego od wielu tygodni strajku nauczycieli. W wałbrzyskich szkołach pustki – na zajęcia przyszli nieliczni uczniowie, którzy odchodzili spod drzwi placówek z kwitkiem. W każdej ze szkół tuż przed wejściem głównym znajduje się komitet strajkowy.

Chcieliśmy porozmawiać z nauczycielami, zapytać o ich zdanie na temat akcji protestacyjnej. W żadnej z czterech szkół, w których byliśmy, pedagodzy nie chcieli wypowiadać się ani publicznie, ani prywatnie. Nie poznaliśmy więc ich zdania na temat strajku, nie wiemy, czy odsyłają dzieci do konkretnych placówek, czy po prostu zamykają szkołę.

Osoby siedzące w komitetach strajkowych nie pozwoliły się fotografować ani publikować wizerunku. Nie zgodzili się także na rozmowę o tym, jak wygląda dzień pracy nauczyciela w dwóch szkołach największego wałbrzyskiego osiedla. W szkole nr 26 zostaliśmy wyproszeni z budynku – usłyszeliśmy się, że w szkole trwa strajk i dziennikarze nie mają prawa przebywać na terenie szkoły.

REKLAMA

Ze wszystkimi pytaniami odesłano nas na ulicę Matejki, do siedzimy ZNP, wałbrzyskiego centrum akcji protestacyjnej.

W wałbrzyskich  ponad 10 tysięcy uczniów uczonych jest przez 1100 nauczycieli. 85% z nich, w anonimowym referendum, opowiedziała się za przeprowadzeniem strajku.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 8 kwietnia 2019 09:45
`