Pszczoły pod specjalnym nadzorem. Wałbrzych dołączył do programu „Gmina przyjazna pszczołom”

27 czerwca 2019 16:14. Kwietna łąka przy ulicy de Gaulle'a. fot. archiwalna Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych tekst źródło: pomagamypszczołom.pl

Tematy: 


Gmina Wałbrzych dołączyła do akcji wspierających działania ochrony pszczół. W jej ramach tym roku posadzonych zostanie 1800 sadzonek kwiatów, krzewów i drzew przyjaznych owadom zapylającym. W nasadzeniach będą brali również mieszkańcy, którzy będą mogli także wziąć udział w wydarzeniach edukacyjnych i konkursach o tych pożytecznych owadach. Michael Liguz –  zachęca również wszystkich mieszkańców, aby tworzyli własne „kwietne stołówki” na balkonach, tarasach i w ogrodach sadząc kwiaty przyjazne pszczołom. Działania Gminy Wałbrzych odbędą się w ramach inicjatywy Gmina Przyjazna Pszczołom.

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom zachęca gminy do sadzenia nektaro- i pyłkodajnych roślin, a także namawia do włączania mieszkańców w działania służące ochronie zapylaczy. Dolny Śląsk to jeden z regionów, z którego w ubiegłych edycjach Manifest podpisało najwięcej gmin. W tym roku dołączyła do nich Gmina Wałbrzych.

– Zachowanie bioróżnorodności i ochrona środowiska, którego częścią są owady zapylające oraz tworzenie dla nich przyjaznych miejsc od lat jest wpisane w działalność miasta i gminy Wałbrzych.  – powiedział Michael Liguz, miejski ogrodnik – W tym roku, wspólnie z mieszkańcami, posadzimy 600 roślin zielnych, 800 krzewów i 400 drzew nektaro- i pyłkodajnych. Tworzymy także korytarze kwietne, by zapewnić pszczołom potrzebny pokarm oraz miejsca, gdzie mogą zakładać gniazda. Każdy z nas może stworzyć na swoim balkonie czy w ogrodzie miejsce, które będzie przyjazne pszczołom – zachęca.

REKLAMA

Gmina Przyjazna Pszczołom to inicjatywa, której celem jest nie tylko zwiększanie świadomości na temat znaczenia pszczół dla środowiska i człowieka, ale przede wszystkim zaangażowanie gmin i jej mieszkańców do podejmowania realnych działań na rzecz poprawy warunków życia tych owadów. W pierwszym roku w inicjatywie wzięło udział 80 gmin, w kolejnym już 214. Wśród tegorocznych sygnatariuszy Manifestu jest też gmina Wałbrzych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 czerwca 2019 16:14
`