Dodano: 18 października 2019 08:03

Przyszła moda na muzea. Muzealnicy z całego kraju obradowali w Wałbrzychu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Przyszła swoista moda na muzea – powiedział przed rozpoczęciem obrad Zjazdu Stowarzyszenia Muzealników Polskich prezes dolnośląskiego oddziału Stowarzyszenia, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Jacek Drejer. – Skończył się czas muzeów, w których chodziło się w kapciach i nie można było dotykać eksponatów. Dziś muzea stają  się otwarte, nowoczesne, mutlimedialne po części.

Prezes Stowarzyszenia, dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski, dodaje:

– Kiedy rozpoczynałem pracę, 25 lat temu, muzea odwiedzało rocznie 10 milionów. Dziś dawno przekroczyliśmy liczbę 30 milionów. Sądzę, że największych wyzwaniem jest zrozumieć, dlaczego muzea stały się jednym ze współczesnych mediów i dlaczego tak gwałtownie rośnie publiczność w muzeach.

REKLAMA

Podczas obrad, które toczyły się w Starej Kopalni kilkudziesięciu muzealników z całej Polski starało się, między innymi, odpowiedzieć na pytanie, jak powinna wyglądać nowoczesna ekspozycja muzealna:

– To zależy od koncepcji muzeum. – wyjaśnia Jacek Drejer – Czasami chcąc opowiedzieć pewną historię jesteśmy zmuszeni posiłkować się multimediami, choćby dlatego, że jest mało albo wcale eksponatów z jakiegoś okresu czy dotyczących jakiegoś tematu. Jednak ten kontakt z prawdziwym eksponatem, prawdziwym obiektem z danej epoki jest czymś znaczenie ważnejszym i ciekawszym.

Jednym z ważniejszych punktów, jakim poświęcono wałbrzyskie obrady, było omówienie najważniejszych wyzwań stojących przed muzealnikami na pod koniec drugiej dekady XXI wieku. Tu nikt nie miał wątpliwości – priorytetem będzie dostosowanie się do wymagań zwiedzających. I chociaż w muzeach procesy zmian są wolniejsze, nie da się niezauważyć, że takie zmiany następują:

– Takim najczęściej artykułowanym oczekiwaniem jest prozaiczna chęć dotknięcia eksponatu. – wyjaśnia dyrektor Drejer. – Wszystkie tabliczki typu „prosimy nie dotykać eksponatów bardzo kiepsko działają na zwiedzających, ale na to też znajdują się rozwiązania – dziś bez problemu można robić modele 3 obiektów, żeby można je było rzeczywiście wziąć do ręki.

A cała rozmowa o przyszłości wałbrzyskiego muzeum porcelany oraz wizji . nowoczesnych muzeów XXI wieku z dyrektorami Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Jackiem Drejerem oraz dyrektorem Muzeum Krakowa Michałem Niezabitowskim już na naszej liście podcastowej, dostępnej również w seriwsach Spotify i iTunes

[spreaker type=player resource=”episode_id=19555933″ width=”100%” height=”200px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” autoplay=”false” live-autoplay=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true”]

[spreaker type=player resource=”episode_id=19556126″ width=”100%” height=”200px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” autoplay=”false” live-autoplay=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true”]

 

Posiedzenie Stowarzyszenia Muzealników Polskich. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Posiedzenie Stowarzyszenia Muzealników Polskich. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Posiedzenie Stowarzyszenia Muzealników Polskich. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także