Dodano: 9 listopada 2020 08:06

Przystanki kolejowe Jedlina Górna czy Unisław Śląski od grudnia na żądanie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Od grudnia, po wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy na Dolnym Śląsku dwadzieścia przystanków kolejowych zmienionych zostanie w przystanki na żądanie. Pilotażowy projekt Kolei Dolnośląskich to nowość w skali kraju. Na żądanie pociągi będą stawać między innymi na przystankach Jedlina Górna czy Unisław Śląski.

Testy takiego rozwiązania prowadzone były w ostatnich miesiącach na dwóch przystankach w Krzyżowej i Nowej Wsi Legnickiej. W Krzyżowej na żądanie zatrzymywał się co trzeci pociąg, w Nowej Wsi Legnickiej zaledwie czternaście procent przejazdów.

Pomysł sprawdził się i co ważne został też dobrze odebrany przez pasażerów, którzy bardzo szybko „nauczyli się” z takich przystanków korzystać. Dlatego roziwjamy ten projekt i od nowego rocznego rozkładu jazdy wprowadzimy kolejne przystanki na żądanie – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

REKLAMA

Nowy rozkład jazdy zacznie obowiązywać 13 grudnia. Wraz z nim status przystanków na żądanie otrzymają przystanki: Krzyżowa, Nowa Wieś Legnicka, Bierkowice, Błażkowa, Bolesławice Świdnickie, Gorzuchów Kłodzki, Górzyniec, Jedlina Górna, Kłodzko Książek, Kłodzko Zagórze, Kulin Kłodzki, Kwieciszowice, Lewin Kłodzki, Młyńsko, Nowa Ruda Przedmieście, Nowa Ruda Zdrojowisko, Stary Wielisław, Studzianka, Ubocze, Unisław Śląski i Wierzchowice. Wszystkie przystanki oznaczone zostaną specjalnymi piktogramami.

Jak korzystać z takich przystanków? W pociągach pojawią się komunikaty, informujące o dojeżdżaniu do takiego przystanku. Część składów będzie miała specjalne przyciski, tam, gdzie ich nie będzie, chęć skorzystania z danego przystanku będziemy musieli zgłosić obsłudze skłądu.

Natomiast jeśli chcemy zatrzymać skład, będąc na peronie, musimy stanąć w takim miejscu, by widział nas maszynista. Warto dodać, że przystanki na żądanie działają w takim trybie w ciągu dnia oraz przy warunkach atmosferycznych, zapewniających dobrą widoczność. W nocy lub przy złej pogodzie pociągi zatrzymują się obligatoryjnie – tłumaczy Stawikowski.

Koleje Dolnośląskie chcą poszerzać listę przystanków na żądanie. Wkrótce taki status może otrzymać przystanek Szklarska Poręba Huta.

Stacja PKP Jedlina Górna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stacja PKP Jedlina Górna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stacja PKP Jedlina Górna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także