Dodano: 18 maja 2023 15:24

Przetargi na budowę pierwszych trzech odcinków S8 ogłoszone. Wiemy, kiedy ruszą prace

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dwa i trzy dziesiąte miliarda złotych ma kosztować budowa pierwszego odcinka S8 z Wrocławia do Łagiewnik. Dziś w Bardzie Śląskim ogłoszono publikację przetargów na budowę tego odcinka.

S8 pomiędzy Wrocławiem, a Łagiewnikami, podzielono na trzy odcinki. Wszystkie powstaną w zupełnie nowym śladzie, z pominięciem dzisiejszej drogi krajowej nr 8.

– Będzie to odcinek z pięcioma nowymi węzłami drogowymi. Droga klasy „S”, dwie jezdnie z rezerwą na trzeci pas. Łącznie na tym odcinku znajdzie się ponad 120 obiektów inżynierskich, w tym pięć węzłów drogowych. Droga będzie bardzo nowoczesna i bardzo bezpieczna dla przyszłych użytkowników – powiedziała podczas briefingu prasowego w Bardzie Lidia Markowska, dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA.

REKLAMA

Jeśli zostanie wyłoniony wykonawca, a zaplanowano na grudzień 2023, będzie musiał uzyskać decyzję środowiskową ZRID. Wszystkie prace administracyjne zajmą mniej więcej dwa lata. Pierwsza łopata może zostać wbita w 2025 roku. Budowa ma potrwać kolejne dwa lata, tak aby w trzecim kwartale 2027 roku pierwsze samochody wjechały na ten odcinek.

– Dla nas jest to szczególnie ważne. Będziemy bliżej województwa, będziemy mogli udostępniać tereny działalności gospodarczej, ale i będziemy mogli ściągać turystów w nasze piękne tereny – powiedział Krzysztof Żegański, burmistrz Barda.

Budowa tylko pierwszego odcinka z Łagiewnik do Wrocławia będzie kosztowała 2,3 miliarda złotych. Ma on skrócić czas podróży pomiędzy tymi dwoma miastami do 15 minut, czyli dokładnie połowy czasu, jaki zabiera dziś.

Wciąż nie wiadomo jednak co z ostatnim odcinkiem S8, który połączyć ma Bardo z Kłodzkiem. Tu wciąż trwają negocjacje co do przyszłego przebiegu trasy. Decyzja ma zapaść nie wcześniej niż w przyszłym roku.

Briefing w sprawie ogłosznia przetargów na budowę pierwszych odcinków Fot. J. Zych / Dziennik Wałbrzych

Briefing w sprawie ogłosznia przetargów na budowę pierwszych odcinków Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Briefing w sprawie ogłosznia przetargów na budowę pierwszych odcinków Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także