Przeniesienie siedziby DWUP z Wałbrzycha do Świdnicy. Polityk PiS krytykuje pomysł

21 września 2022 21:52. Otwarcie wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina,Maciej Badora Prawo i Sprawiedliwość fot. A.Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

PiS Wałbrzych jest przeciwny planom przeniesienia siedziby Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy do Świdnicy – pisze na FB Maciej Badora, pełnomocnik okręgowy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu numer 4. Po raz pierwszy o tym pomyśle pisaliśmy w kwietniu. Wówczas o przenosinach z marszałkiem województwa rozmawiała prezydent Świdnicy.

W kwietniu informację o spotkaniu z prezydent Świdnicy w sprawie przeniesienia DWUP z Wałbrzycha do Świdnicy opublikował marszałek województwa, Cezary Przybylski.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy obecnie swoją siedzibę̨ ma w Wałbrzychu – podobnie jak kilka innych instytucji wojewódzkich. Przeniesienie siedziby DWUP do Świdnicy będzie miało na celu zrównoważenie dostępu Dolnoślązaków do naszych urzędów, a tym samym to również̇ działanie wpisujące się̨ w naszą strategię zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska – pisał wówczas marszałek.

Kilka dni później informację o planach przeniesienia urzędu z Wałbrzycha do Świdnicy potwierdziło nam biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Dziś krytyczny głos w tej sprawie zabrał Maciej Badora, pełnomocnik okręgowy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu numer 4.

Rozmowy na ten temat toczą się w Urzędzie Marszałkowskim, a podstawowym argumentem mają być złe warunki lokalowe. Rzeczywiście aktualna siedziba na ulicy Ogrodowej pozostawia – delikatnie mówiąc – wiele do życzenia. Wałbrzychowi potrzebna jest nowa siedziba dla instytucji podlegających samorządowi wojewódzkiego, a nie przenoszenie ich do innych miast. Jak wynika z oficjalnych stron DWUP, ostatnio filie DWUP w Legnicy i Wrocławiu przeniosły się do nowoczesnych biurowców w tych samych miastach – pisze na FB Badora.

Pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wałbrzyskim podkreśla, że należy powstrzymać postępującą degradację znaczenia Wałbrzycha na Dolnym Śląsku. Badora zwraca się także z pytaniem o działania prezydenta Wałbrzycha, podjęte w celu powstrzymania zmian.

Przypomnijmy, w kwietniu prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej negatywnie wypowiedział się o propozycji i uznał ją za polityczne działanie, które zmierza do skłócenia samorządów.

Decyzja Marszałka Cezarego Przybylskiego i Zarządu Województwa o przeniesieniu siedziby Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Wałbrzycha nie ma oczywiście żadnego uzasadnienia merytorycznego. Jest kolejną z kilku ostatnio podjętych decyzji na doraźne potrzeby antagonizowania lokalnych samorządów – pisał w kwietniu Roman Szełemej.

Krytyka ze strony działacza Prawa i Sprawiedliwości może zaskakiwać, bo w sejmiku dolnoślaskim rządzi koalicja PiS z Bezpartyjnymi Samorządowcami.

Dodano: 21 września 2022 21:52
 • Ela pisze:

  Cały wałbrzych ten PiS zaora, nie będzie nic w mieście.
  Nie dość że Wałbrzych nie pozbierał się w pełni po utracie kopalni. To jeszcze PiS zamiast pomoc miastu, to oni miasto jeszcze deptają.
  Później dziwota, że sama patologia tu zostaje.

 • Głu.piaElko pisze:

  @ Ela pisze: 22 września 2022 o 14:27 – O czym piszesz lemingu(delikatnie). W Wałbrzychu 85% (jak z lubością podkreślają P.O.K(O)ało zja dy) to lum.pen.elekt.orat sr.ula PO.KO. Jaki więc polityczny interes mają PiS-dzielcy, żeby wam cokolwiek załatwiać? Wszak politycy „żyją”, gdy są wybierani. Załatwili wam 300 mln pln na sr.auto.stradę do centrum i co dostali? Gó.w.no! Na zdrowie.

 • Ela pisze:

  PiS ma dbać o cała Polskę, nie tylko o tych co na nich głosowali.

 • Niejesteśgłu pisze:

  @ Ela pisze: 22 września 2022 o 17:34 – ty nie jesteś głupia, ty jesteś bardzo głupia, Świdnica to Polska.

 • ano pisze:

  Słusznie że chcą przenieść do Świdnicy. Inne urzędy też powinny zostać przeniesione , np. do Kłodzka które zostało zmarginalizowane od czasów kiedy towarzysz Edward Gierek utworzył 49 województw między innymi wojewidztwo wałbrzyskie, niechciane przez mieszkańców tego terenu. Zyskał na tym tylko Wałbrzych kosztem innych miast które znalazły się w granicach nowego województwa. Najwyższa pora powrócić do zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska. Wałbrzych
  uzurpuje sobie bycie subregionem , a tak nie jest. Ten epizod wojewódzkiego Wałbrzycha ciągnie się za nami jak smród.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `